Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích? - Běžky.net
Domů Diskuze Lyže (běžky) Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

13.01.2020 13:40:05 #1 

Příspěvků: 0

Oliver3

Ahoj, pročetla jsem diskuzi i články o no wax lyžích – skin, šupiny, nanogrip…Jsem sportovní asi středně zkušený běžkař, ale žádné závody, jen výlety 25–50km. Léta jezdím na klasických mazacích běžkách Sporten Sprint high performance vel. 180cm, hlavní klasika v upravené stopě, techniku zvládám, při výletě si na krátkých úsecích i zabruslím, sem tam se na jaře vydáme i mimo stopy – bruslení i backcountry ale není a vždy i bude spíše okrajové. Když jsou ideální sněhové podmínky, jsem s hladkými lyžemi spokojená. Vadí mi ale trápení s mazáním, když to ideální není – teploty kolem nuly, nad nulou, zmrzlý starý sníh, velký výškový rozdíl, kdy je to dole na jiný vosk než nahoře, rozdíly stín-slunce, nesnáším mazání červeného vosku a hlavně klistrů. To pak radši nemažu nic a snažím se bruslit, ale nejsem v tom na klasických lyžích dobrá, do většího kopce bych to fyzicky déle nedala, na hodně místech ani bruslit nejde, to je pak trápení. Ještě musím přiznat, že péči o lyže dost zanedbávám, jednou za rok lyže vyčistím a zažehlím, jinak mažu jen stoupací vosky. Proto už delší dobu uvažuji, jaké koupit nové lyže, zda zase mazací nebo nějaké no wax. To nemazání je lákavé, ale mám obavy, aby no wax lyže moc nedrhly oproti klasickým, aby zůstal slušný skluz ve stopě a mohla jsem si chvilkama i zabruslit, jen lehké zpomalení třeba z kopců mi až tak nevadí. Máte někdo osobní zkušenost nebo může mi někdo poradit, zda je dobré u mě no wax koupit nebo radši zůstat u hladkých lyží? Existují třeba nějaké no wax více sportovní (ne pro začátečníky), které by se jízdním vlastnostmi daly srovnat nebo byly lepší než mé často ne dobře namazené klasické lyže? Pokud lze, tak prosím i o konkrétní tipy z mazacích či no wax lyží. Cena nehraje do určité míry zásadní roli. Já měřím 166cm, váha 60–63kg. Koupi nových lyží řeší i manžel, jen jezdí pouze klasicky, je o něco méně zkušený běžkař než já a vadí mu na úzkých cestách např. při plužení moc dlouhé lyže, které jsou ale na jeho váhu. Má Sporten Bohemia XS 195cm, měří 175cm, váží 90–95kg. Omlouvám se za rozsáhlý dotaz a předem moc díky za tipy a rady :-).

03.04.2020 12:45:10 #3 

Příspěvků: 11

Tomáš Kocanda muž

Ahoj, omlouvám se, že jdu možná s křížkem po pohřbu, ale třeba se něco ještě hodí.

Nejsem kompetentní radit s mohérem, který dosud nemám, ale jelikož po něm pošilhávám, sbíral jsem názory na něj. Zde cituji názory zkušeného uživatele (jsou uvozeny uvozovkami; bez uvozovek jsou mé vlastní postřehy):

„Zkušenosti po 3 letech z pohledu zdatného turisty, kterého mazání vosků nebaví a nejde mu to: Za mě (Salomon) spokojenost téměř maximální. Lyže podkluzovaly jen při extrémně ledovatých podmínkách, jindy jsem to mohl svézt na svoji techniku a nebo na ojeté mohérové pásy. Měnil jsem je po 1400 km, přičemž jsem se o ně nijak nestaral. Pásy občas namrzají, což je opět dané asi tím, že jsem se o ně nestaral, a kdybych místo toho jezdil na lyžích namazaných, lepil by se mi na ně sníh mnohem víc. Důležitý mi přijde správný výběr délky lyží, já jsem i díky testování na prodejně „papírkovou metodou“ trefil, ale není od věci lyže před nákupem při nějakém testování vyzkoušet.“

Co jsem slyšel, tak kvalitní prý jsou i Fischer, alespoň pár diskutujících je mělo a nestěžovali si, jen jeden Fisherista měl výtku s příliš brzkým odlepováním mohéru.Salomonista ten problém měl jen částečný:

„Skiny mám od jiného výrobce (Salomon). Původní pásy držely bez problému. Když jsem je po opotřebování nechal vyměnit v servisu, na jedné lyži vydržel připevněný stoupací pás jen cca 20 km za relativně slušných podmínek (cca 5 cm prašanu na upraveném podkladu), pak se v přední části odlepil. Vyřešil jsem vlastními silami, po ustřižení malinkého kousku stoupacího pásu a přilepení s minimem použitého lepidla to drží a už jsem najel od té doby přes 400 km. Za mě pokud se strhávají původní pásy, tak reklamovat.“

Já bych si asi netroufl si koupit lyže jen dle e-shopu, určitě bych se raději zastavil v nějaké dobré speciálce na vyzkoušení tvrdosti lyží a pro dobré rady, ale subjektivně mi pro vaše potřeby přijde v pořádku něco jako Salomon Aero9 skin. Délky existují 182 cm (pro paní) a 190 pro pána (zde beru, že chce raději kratší než delší). Ale jak říkám, konfrontujte můj názor s nějakým profíkem…

Přeji hodně štěstí při výběru a dejte vědět, jaký typ jste pořídili!

21.11.2020 10:47:24 #5 

Příspěvků: 0

martin108

Poznámka č.1 – bruslit na klasických lyžích je sice možné, ale je to podobné, jako jezdit v terénu na silničním kole (důvodů je několik).

Klasičky s mohérem je velmi funkční varianta, já mám zkušenost se sportovním/závodním modelem. Ve stabilních podmínkách je lepší jezdit na „mazacích“ lyžích, ale když se podmínky mění, jsou na klasiku mohéry nejlepší variantou. Kvůli skluzu je potřeba zvolit raději tvrdší, pak je ale otázka, jak je na tom lyžař s technikou odrazu.

Já se o lyže starám, takže mohér pro mě není problém. Obecně je dobré mohér udržovat čistý a občas ho naimpregnovat kvůli namrzání. Pokud se mohér odlepil, pak byl špatně nalepený (ano, viděl jsem, i v servisu jsou občas matláci), nebo ho lyžař strhnul o kámen, šišku nebo kus ledu.

Značka a model lyží, to je otázka ceny a preferencí lyžaře. Ačkoli sám Salomony nemám, tak jsem měl v ruce i na nohách nějaké měl, Aero 9 i Aero 7 a přišly mi slušné, já ale preferuji jiné.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.