Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

13.01.2020 13:40:05 #1 

Oliver3

Ahoj, pročetla jsem diskuzi i články o no wax lyžích – skin, šupiny, nanogrip…Jsem sportovní asi středně zkušený běžkař, ale žádné závody, jen výlety 25–50km. Léta jezdím na klasických mazacích běžkách Sporten Sprint high performance vel. 180cm, hlavní klasika v upravené stopě, techniku zvládám, při výletě si na krátkých úsecích i zabruslím, sem tam se na jaře vydáme i mimo stopy – bruslení i backcountry ale není a vždy i bude spíše okrajové. Když jsou ideální sněhové podmínky, jsem s hladkými lyžemi spokojená. Vadí mi ale trápení s mazáním, když to ideální není – teploty kolem nuly, nad nulou, zmrzlý starý sníh, velký výškový rozdíl, kdy je to dole na jiný vosk než nahoře, rozdíly stín-slunce, nesnáším mazání červeného vosku a hlavně klistrů. To pak radši nemažu nic a snažím se bruslit, ale nejsem v tom na klasických lyžích dobrá, do většího kopce bych to fyzicky déle nedala, na hodně místech ani bruslit nejde, to je pak trápení. Ještě musím přiznat, že péči o lyže dost zanedbávám, jednou za rok lyže vyčistím a zažehlím, jinak mažu jen stoupací vosky. Proto už delší dobu uvažuji, jaké koupit nové lyže, zda zase mazací nebo nějaké no wax. To nemazání je lákavé, ale mám obavy, aby no wax lyže moc nedrhly oproti klasickým, aby zůstal slušný skluz ve stopě a mohla jsem si chvilkama i zabruslit, jen lehké zpomalení třeba z kopců mi až tak nevadí. Máte někdo osobní zkušenost nebo může mi někdo poradit, zda je dobré u mě no wax koupit nebo radši zůstat u hladkých lyží? Existují třeba nějaké no wax více sportovní (ne pro začátečníky), které by se jízdním vlastnostmi daly srovnat nebo byly lepší než mé často ne dobře namazené klasické lyže? Pokud lze, tak prosím i o konkrétní tipy z mazacích či no wax lyží. Cena nehraje do určité míry zásadní roli. Já měřím 166cm, váha 60–63kg. Koupi nových lyží řeší i manžel, jen jezdí pouze klasicky, je o něco méně zkušený běžkař než já a vadí mu na úzkých cestách např. při plužení moc dlouhé lyže, které jsou ale na jeho váhu. Má Sporten Bohemia XS 195cm, měří 175cm, váží 90–95kg. Omlouvám se za rozsáhlý dotaz a předem moc díky za tipy a rady :-).

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

27.01.2020

Objevuj české hory ze stopy, rozjeď zimu na běžkách

Seriál ČEZ SkiTour vyráží za svým třináctým dobrodr...
25.01.2020

Péče o no wax lyže

V poslední době jsou vel...
24.01.2020

Soutěž o vesty Sensor Infinity Zero

Na SNOW.cz a BEZKY.net můžete právě teď soutěžit o ...
23.01.2020

Na většině hor připadl nový sníh

O uplynulém víkendu a někde i během tohoto pracovní...
22.01.2020

Krkonoše: Krkonošská magistrála na běžkách

Přestože nejvyšší hory Česka zdánlivě nabízejí zimn...
20.01.2020

NORDIC SKITEST 2020 - recenze Peltonen Nanogrip Facile

V aktuálním redakčním NORDIC Skitestu 2019–20 se v ...

Diskuze o běžkách

Výběr SKIN lyže na klasiku / pokročilý,fitness, 177/75

| 22.01.2020 15:24:35 od Petr Havelka - SNOW

Startovné JIZ50

| 20.01.2020 19:37:30 od tomas.suchomel

Jizerská 25km startovné

| 15.01.2020 14:23:58 od mvgoetz

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

| 13.01.2020 13:40:05 od Oliver3

Výběr lyží na bruslení

| 07.01.2020 22:49:35 od m.doutnik
Facebook