Backcountry běžky Sporten Forester BC - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Backcountry běžky Sporten Forester BC

24.01.2021 18:57:52 #1 

mohican

Dobrý den, prosím o radu. Jsem rekreační bežkař, občas si vyšlápnu stopu první a občas jedu už ve vyjete stopě, jelikož se mi rozpadly boty, tak koukám po novém. Pro mé využití jsem si našel Sporten Forester BC, profil je 60–50–55, ale tady si nejsem právě jist zda pokud pojedu ve stopě nebude tato lyže pomalá, horší a budu muset pořád píchat aby to jelo. Zajímají mě nedostatky při jízdě ve stopě. Nebo je lepší zůstat u klasiky? Předem moc děkuji všem, kteří mají zkušenosti s BC.

25.01.2021 15:00:40 #2 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #1, mohican, 24. 01. 2021 18:57:52

Ahoj, osobně používám 3 běžky, jedny lehce sportovní na klasiku, jedny sportovnější na skate a pak jedny Sporten Forester (https://bezky.net/…ten-forester). Ty jsem si cca před cca 10 lety koupil s vidinou toho, že budou klidnější i v rozbitém a díky kovové hraně budou dobře ovladatelné při manévrech i při horších sněhových podmínkách.

Vzhledem k tomu, že ty běžky mají 5 cm bod botou (žádná velká šíře), tak na nich mám standardní SNS Pilot vázání na klasiku a používám Salomon kombi boty (pevnější v kotníku).

Mám model s hranami a klasickou mazací stoupací komorou. Zásadní je zmínit kovové hrany, ty bych příště vypustil. Jednak ovládání na hraně není žádné terno, protože i těch pár milimetrů rozšíření pod botou už zvětší páku na botu, a celek (lyže, vázání, bota) se trochu kroutí, a prostě to není na hraně o nic lepší, než klasičky nebo skaty, co mám. Samozřejmě s BC vázáním a BC botou to bude jistě lepší, ale o kolik, to neumím posoudit. Ale zpět k hraně. Je starou známou pravdou, že kovová hrana prostě nejede, a proto např. závodní sjezdové lyže a na sjezd a Super-G mají ponechané co nejméně hrany. A je to tak, prostě to moc nejede. Zrovna v sobotu jsem po delší době vytáhl své BC běžky a i když normálně svým dětem s přehledem ujíždím, tak tentokrát mi ta starší skoro v pohodě stačila :-)

Když vyjedu mimo, tak větší šířka je trochu znát, ale pořád to není o tolik více plochy, aby to hezky plavalo… Na to by to chtělo širší BC lyže, k tomu robustní BC vázání a boty. Do stopy jsou šířkou Forestery zcela OK, nedrhnou po stranách ap., jsou to pořád docela štíhlé běžky.

Takže na to co píšeš, by tyhle běžky mohly být fajn. A když si koupíš model bez hran a budeš skluzové části běžek pravidelně mazat na skluz, tak by i rozumně měly jet.

Pokud ale trávíš většinu času na upravené trati, tak bych volil klasičky, a to i kvůli botám. Robustní BC boty budou horší v ohybu, odraz proto bude těžší, méně dynamický.

25.01.2021 16:00:04 #3 

mohican

**Petr Havelka – Co jsem se díval tak na běžky Forester se hrany dávají vždy. Moc vám děkuji, velice jste mi pomohl.

04.02.2021 20:37:33 #5 

klokanito muž

Ahoj, asi ne moc chytrá otázka, ale ptá se začátečník na běžkách backcountry. Řeší se na takových lyžích nějak údržba ocelových hran? Mám na mysli jejich broušení, případně nastavení úhlů, pokud se brousí. Konkrétně jde o lyže Sporten Expedition.

09.02.2021 14:03:13 #6 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #5, klokanito, 04. 02. 2021 20:37:33

Ahoj, každá lyže potřebuje péči, je jednou jestli je to sjezdová lyže, běžecká bez hran, nebo backcountry s hranami.

Jednak se vždy skluzové části lyží voskují skluzným voskem (u sjezdových, skejtových a soupažových je to celá skluznice, u klasiček a BC se na skluz maže mimo odrazovou komoru).

A pak se udržují hrany. U sjezdových lyží dostávají hrany zejména na tvrdém a ledovatém povrhu hodně zabrat, takže tam je třeba servisovat relativně často. BC běžky zdaleka tolik ledu nezažijí (možná spíš kameny budou větší problém), takže tam bude interval servisu jiný. Sjezdové lyže se pro rekreační/sportovní lyžaře servisují nejčastěji na 88° z boku a s odklonem 0,5 až 1° odspodu. Např. dětské lyže a např. široké freeridové se někdy brousí na 89° (odklon odspodu je vždy). U BC běžek ale zatím zkušenosti nemám, své jsem zatím nebrousil.

Zkusím zjistit, na jaké úhly jsou broušeny backcounty běžky od Sportenu a dám sem vědět.

10.02.2021 15:55:35 #7 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #5, klokanito, 04. 02. 2021 20:37:33

Požádal jsem tým Sportenu (KÄSTLE CZ, a.s.) o upřesnění a tímto děkuju za jejich velmi rychlou reakci.

Aby byly backcountry běžky dobře ovladatelné, brousí se na 90° zboku, 0° odspodu, přitom je hrana lehce ztupená. Díky tomu, že je hrana jemně otupená (ofáskovaná), lyže není agresivní a je tak jednoduše ovladatelná.

Dle předlohy od Sportenu jsem vytvořil jednoduchý nákres, který přikládám.

Broušení hrany u backcountry běžek Sporten
Fotky

14.02.2021 22:29:54 #8 

klokanito muž

Děkuji Petře za podrobné informace.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

19.09.2021

Tréninková poradna

Dostali jsme pár otázek od závodníka (34 let). Spor...
04.09.2021

Jak rychleji regenerovat - manuální lymfodrenáž

Lymfa je bezbarvá tekutina protékající spletitým sy...
21.08.2021

Kateřina Janatová a její norské soustředění

Katka se jako jediná česká závodnice zúčastnila nej...
14.08.2021

Běžkyně na lyžích Grohová zdolala osmitisícovku

Devět let uběhlo od chvíle, kdy poslední Češka doká...
24.07.2021

Jak trénovat - zaměřte se na kvalitu tréninku

Nemáte příliš času na trénink, ale nechcete svoji k...

Diskuze o běžkách

Vasaloppet 2022

| 30.08.2021 20:48:40 od Veha

Salomon prolink a backcountry boty

| 25.03.2021 13:46:24 od Petr Havelka - SNOW

Výběr lyže dle Midflex hodnoty

| 04.03.2021 10:06:30 od martin108

klasika - stoupací pásy

| 26.02.2021 10:25:36 od tomas.nahlik
Facebook