dámské běžky Sporten favorit šupiny 200cm na 80kg a 166cm, prosím radu, nejdou ubrzdit :O(( - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

dámské běžky Sporten favorit šupiny 200cm na 80kg a 166cm, prosím radu, nejdou ubrzdit :O((

08.02.2021 18:53:54 #1 

romca77

Moc prosím o radu zkušených. Jsem poměrně dobrá od malička na sjezdové lyžování, i dokonce teď s těmi kilogramy na víc (zákrok se srdcem) jsem si na sjezdkách fakt jistá a zvládám na nich i trochu bruslit. Je mi 41. Běžky jsem kdysi 1× asi 13km, ale to jsem měla ještě 60kg bez jediného pádu, sjezd i kopec. Letos jsem s pořídila kvůli synovi běžky Sporten favorit šupiny 200cm. Po rovince v pohodě, jedu stejně jako manžel či syn. Manžel dříve běžkoval docela hodně, ale oprášil to taky až letos. U mne, ale jakmile je kopeček podotýkám kopeček dolů, tak neovladatelné a fakt nevím, co s tím. Plužit mi v podstatě nejde. Nějaký větší sjezd nepřipadá v úvahu zabila bych asi všechny kolem. Po rovině a malé kopečky nemám problém 10km, ale jak je sjezd umírám. Jsou na mne prostě ty lyže špatné? Vybírala jsem je podle váhy, ale nevím, zda prostě tu délku z kopce nějak zvládnout ukočírovat. Samozřejmě i kdyby neměly šupiny, tak o pokus bruslení je taky tabu. Když jdu stromeček tak i patky šoupu o sebe :O/ vyměnit za nějaké tvrdší, aby mohly být kratší. Prosím uvítám každou radu, našla jsem v tom celkem zalíbení .o) ale musím prostě umět i sjet .o)) Děkujiiii.

09.02.2021 00:09:52 #2 

martin108

200 cm je o chlup víc na Tvoji výšku (odpovídající by byly dejme tomu 190 cm), ale nemyslím si, že 10 cm by tu situaci nějak významně změnilo.

Na sjezdovkách sice možná umíš, na běžkách evidentně ne. Kdyby byly otevřený hospody, můžeme vést sáhodlouhé disputace, jestli to pravé lyžování jsou běžky nebo sjezdovky :-)

Spíš mě zaráží, že píšeš, že ti nejde plužit. V jakém terénu (jak je trasa upravená) jezdíš? Třeba v hlubočáku to sjíždění na běžkách není to pravé ořechové. Snížit váhu na původní by taky pomohlo, to ale asi víš.

Jediná rada zní – jezdit a zdokonalovat se. Jinak na bruslení si kup lyže na skate, ty jsou ještě kratší. Nicméně doporučuju se nejdřív dobře naučit klasiku, teprv pak přejít na bruslení.

09.02.2021 08:25:13 #3 

romca77

>> #2, martin108, 09. 02. 2021 00:09:52

Díky. No právě, že mi nejde plužit ani na pěkně ujetém kopečku, o nějakém hlubokém nebo ledovce nemůže být ani řeč .o) Mně se ty běžky začnou křížit i v předu, neudržím prostě klasický pluh, což se mi teda na sjezdkách nikdy nestalo .o) Oki budu na tom pracovat. Dnes si schválně zkusím půjčit od syna co má jen 185cm, zda mi ten „sjezd“ půjde nějak ukočírovat. A budu si prostě zatím hledat trasy kde je více méně rovina. Sílu v nohách si myslím, že celkem mám, denně chodím 7–12km… Díky za každou radu. Jojo zhubnout je „cíl“, ale hodně se mi v tom srdci pošťourali, časem to vypadá i na kardiostimulátor, protože mi puls zpomalili až moc… a navíc jím nějaké léky a ty prostě NÚ tu váhu navíc mají … ale myslím, že 5kg bych sundat mohla .o)

09.02.2021 10:12:26 #4 

Tomáš Kocanda muž

>> #3, romca77, 09. 02. 2021 08:25:13

Milá Romčo, za mně je skvělé, že jste to nevzdala jako mnoho lidí před Vámi. Já jsem ten poslední, kdo by měl radit, jsem blbý hobík až fotřík, ale asi Vám rozumím. Podle mne šupiny brzdí samy od sebe, je to ostatně i slyšet, jak to hučí. Třeba zrovna Vás nebrzdí, protože ty lyže jsou třeba tak tvrdé, že je neprošlápnete a šupiny neúčinkují, to byste ale zjistila i při stoupání (smekalo by Vám to pořád). Já se kdysi sjezdů nebál vůbec a skoro neplužil, nebavilo mne, jak mne přitom bolely nohy (a také mi to přišlo takové dědkovské). Jel jsem s tím, že to buď sjedu, nebo dole zastavím na fleku ostrou brzdou (jako na sjezdovkách). Podle mne, jestli umíte dobře sjezdovat, máte výhodu, že víte, jak technicky na tu úplnou stopku. Jasně, běžky jsou delší než sjezdovky, boty také nejsou tak pevné jako sjezdové přezkáče, ale věřte mi, že pokud je dole trochu místa a není sníh hlubočák, ta ostrá stopka fakt jde i na běžkách. Kromě potřebného efektu zabrzdění docílíte i vedlejší efektu obdivu těch, co tam budou stát a takto zastavit neumí (užitečné je tu stopku umět na obě strany, ale je jasné, že každý máme jednu stranu jistější a druhou béčkovou; úplně největší frajeřinou je umět z té stopky odcouvat, jako to vídáme na sjezdovkách, i to na běžkách fakt jde).

Jinak vím, že jsou samozřejmě místa (zvláště ta neznámá nebo plná lidí), kde není moudré jet šusem a je třeba brzdit průběžně, a plužit tam skoro nejde. Na vině může být moc úzká cesta a moc dlouhé lyže, nebo moc hluboký sníh. Jsou místa, kde neumím nějak hezky brzdit ani já. Pomáhám si tak, že se dá dělat jednostranný pluh (jedna lyže jede rovně a pluží jen jedna, měním brzdné nohy, aby nebolely), případně jednou lyží jedu na kraji hlubokým sněhem a připlužuji druhou na tom nehlubokém, případně (a to opět umí sjezdaři) jde sekat taková ta krátká a rychlá sjezdařská hranění, to také dost pomůže.

Jinak si myslím, že ve Vašem případě bych klidně šel opačnou cestou než martin108. Klidně bych si vzal krátké skateovky, navíc když Vám bruslení jde, a během chvíle (jste přece sjezdařka) se nejprve někde, kde je to uplácané a široké, naučil tu ostrou stopku, abyste věděla, že nějak zastavit umíte. Pak bych šel obráceně a učil se přibržďovat připlužením (to vše pořád na skateovkách). Na úplný konec bych si nechal challenge spočívající v plužení v hlubočáku na dlouhých klasických běžkách. Klidně bych na to šel takto, já sám raději skate a na kláse jsem marný, já sám se klásu učím až dodatečně po skatu. A žiju. A brzdím…

Dejte vědět, jak se Vám průběžně daří, držím palce – to půjde! Srdečně zdraví Tom

09.02.2021 18:26:11 #5 

martin108

Romčo, doufám že jste můj příspěvek nebrala jako nějaké znevážení, tak jsem to vůbec nemyslel.

Problém je, že běžkování vyžaduje mnohem lepší práci s těžištěm než sjezdování (myslím to tak, že i začátečník na sjezdovkách sesmýká skoro jakýkoli kopec, na běžkách ani ťuk). Velkým nešvarem sjezdařů je těžiště za patami (ani na sjezdovkách to není správně, ale pro ovládání sjezdovek to není tak fatální), tohle je na běžkách velký problém a velmi špatně se odstraňuje. Odraz při klasice i bruslení jde ze špičky, při skluzu (hlavně soupaž) se těžiště posune nad střed chodidla.

Souhlasím s Tomášem s radou brzdit „kristiánkou“, stejně jako s tím, že skateová lyže se lépe ovládá, nejen při plužení.

Nicméně základ je ve správné předozadní rovnováze, druhý krok je správné přenášení váhy z pravé na levou a naopak – odraz a následný skluz je pouze na jedné lyži. A právě skluz na jedné lyži se lépe trénuje při klasice, kdo to neumí správně, těžko bude mít správnou techniku při bruslení. Denně potkávám spousty bruslařů se špatnou technikou (odhaduju že bruslí kvůli mazání stoupacích vosků), jenom se trápí. A není to otázka fyzičky, ale hlavně techniky.

V neposlední řadě, když vylepšíte práci s těžištěm na běžkách, po přestoupení do sjezdovek objevíte třeba dimenzi čistého carvingového oblouku.

Ať se daří.

10.02.2021 18:20:46 #6 

romca77

>> #5, martin108, 09. 02. 2021 18:26:11

Martine, určitě ne, beru každou radu s jsem za ni vděčná, protože v tomhle jsem fakt samouk. Nemám nikoho, kdo by mi na místě poradil. A s tím těžištěm určitě souhlasím a myslím, že to bude i můj problém. Včera jsem jela 12km více méně jen s malými převýšeními. Tak nešlo nic moc zkoušet. Dnes jsme jeli zase 12km, ale jeden km byl fakt sešup. Syn tam dosáhl rychlosti 32km/h. No první část byla ve stopě, to ještě šlo, ale právě jsem zkoušela si „hrát“ dokud jsem si byla jistá s tím těžištěm. Pak se to, ale rozjelo fakt hodně a bylo mi jasné, že pokud bude něco přede mnou, tak to v té relativně vysoké stopě nemám šanci ubrzdit. No a pak najednou stopa končila a přišla zatáčka, tak jsem sebou žuchla .o) a pak už byl jen kopec bez stopy, tak jsem ho radši sešla… no a pak při dalším né tak velkém sjezdu, jsem to zkoušela pluhem a když se mi to moc nerozjelo, tak to docela šlo. Zjistila jsem, že musím mnohem více tlačit do noh. Takže budu to dál zkoušet .o) Moc díky za rady, zkusím i nějaká videa.

10.02.2021 23:37:06 #7 

martin108

Ono to půjde, je potřeba zapojit kotník, chodidlo, svaly lýtka – tohle všechno v přeskáčích zakrňuje jako když je noha v sádře.

Příště lyže nesundávej a pomalu kopec sjeď (pokud tam není provoz jak na Václaváku), teď je pro cvičení velmi vhodný sníh. Víš jak to říkal Lenin – učit se, učit se, učit se :-)

16.02.2021 11:21:43 #8 

romca77

>> #7, martin108, 10. 02. 2021 23:37:06

Ještě jedno ahoj. děkuji za odpověď. Zase jsme někam vyjeli .o) Mám teď ty Sporten favorit women 205cm šupiny, ale jsou to asi hodně měkké lyže a po rovině a do kopce se fakt nadřu. Z kopce se mi špatně pluží, protože ten předek vibruje a těžce se to drží. Půjčila jsem si manželovi Atomic Motion 52 mazací 205cm a rozdíl obrovský, manžel mi na na mých po rovině nestačil a z kopce jsem normálně plužila .o) Tak právě hledám něco podobného s tímto širším profilem. Mám ale super boty na SNS profil, tak to měnit nechci, protože mi fakt sedí a já mám obecně s botami problém. Tušíš prosím jak je to když koupím lyže s nis deskou, zda potom půjde navrtat normálně sns profil vázání bez nějaké té redukce? Mám trochu strach, že tohle je pak taková skládačka a ta noha bude moc vysoko a bude se mi jakoby vyvracet. Ty Atomic v mé délce nemohu sehnat, tak mám vyhlídnuté Rossignol X-Tour Escape NIS starší kolekci, ale je tam ta nis deska. Díkyyyy.

16.02.2021 18:42:04 #9 

martin108

Ahoj, holt není lyže jako lyže :-)

NIS deska se normálně provrtá a vázání se přidělá na ní. Dělá se to běžně, třeba když NIS deska praskne.

Ty 3 mm výš nehrají roli, beztak i různé lyže mají různou výšku. Pokud tu výšku chceš trochu zmenšit, můžeš NIS desku zbrousit, ale dávej pozor – je lepší tam mít zbytek desky, než porušit vršek lyže ve kterém drží vruty.

18.02.2021 13:13:12 #10 

romca77

Díky , to u nás v servise mi to rozmluvili. Tak jsem nakonec koupila Atomic Mover a doufám, že budu konečně už spokojená .o) Díky, Romča.

18.02.2021 19:27:25 #11 

romca77

>> #9, martin108, 16. 02. 2021 18:42:04

Ahoj Martine, ještě prosím poradíš, zda tušíš, zda tohle vázání je vhodné i na moje začátky? Vím, že díry na běžkách na něj budou sedět, jen si nejsem úplně jistá, zda pro mou stabilitu by přece jen nebylo lepší klasické sns profil salomon to plastové. Jinak boty mám atomic sns pilot, ale chci využívat na klasiku jen jendu hrazdičku.

https://shop-sport.cz/…e-carbon-rc/

22.02.2021 21:07:18 #12 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #11, romca77, 18. 02. 2021 19:27:25

Ahoj, SNS tvar vázání/bot je pořád ten stajný u obou variant (Pilot i Profil), takže na stabilitu by to nemělo mít vliv.

Zásadní výhodou zmíněného vázání SNS Propulse Carbon RC je, že má vybraný plast v místě, kde je druhá hrazdička. To u základního „turistického“ vázání není (znám osobně, mám vázání SNS Profil na starších klasičkách a po přechodu ba boty SNS Pilot jsem musel v místě druhé hrazdičky plast vyříznout a díru utěsnit :-) ).

Nevýhodou může být, že sportovní vázání není automatické (nášlapné), musí se ručně aretovat… Ale to myslím v tvém případě nebude vadit.

A taky by mělo být to sportovní vázání lehčí…

23.02.2021 16:09:36 #13 

martin108

>> #11, romca77, 18. 02. 2021 19:27:25

Sice na SNS nejezdím, ale ve vázání není žádný rozdíl, resp. dražší (závodnější) je kvalitnější a lehčí.

A podle mě je ruční ovládání lepší než ono nášlapné, jedinou výjimkou jsou lidé líní se ohnout :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

09.05.2021

Na kolečkových lyžích v Praze a Turnově

Unikátní snímky z léta 1947 jsou z Prahy, na tramva...
27.04.2021

Jak trénovat - někdy méně je více

Posledně jsme nakousli téma, jak začít s tréninkem ...
21.04.2021

NORDIC Skitest 2021: Nowax Advanced Top 5

Ve druhém roce pokračování redakčního skitestu v se...
18.04.2021

NORDIC Skitest 2021: Začátečnické lyže v komentářích

Motto: Ženská začátečnická klasická běžka by mě...
18.04.2021

Helena Karásková-Erbenová zpět ve stopě. Jak si užila legendární laufy?

Poslední roky bojovala o stupně vítězů ve světovém ...
16.04.2021

NORDIC Skitest 2021: Rukavice a hole Yoko

Z uceleného sortimentu běžkařské výbavy finské znač...

Diskuze o běžkách

Vasaloppet 2022

| 22.04.2021 08:56:07 od michal.stary.ko

Salomon prolink a backcountry boty

| 25.03.2021 13:46:24 od Petr Havelka - SNOW

Výběr lyže dle Midflex hodnoty

| 04.03.2021 10:06:30 od martin108

klasika - stoupací pásy

| 26.02.2021 10:25:36 od tomas.nahlik
Facebook