Sporten Explorer Skin - prokluzují na mírném kopci - Běžky.net
Domů Diskuze Lyže (běžky) Sporten Explorer Skin - prokluzují na mírném kopci

Sporten Explorer Skin - prokluzují na mírném kopci

01.02.2022 16:25:50 #1 

Příspěvků: 0

merunator muž

Dobrý den,

prosím vás, potřeboval bych s něčím poradit. Dnes ráno mi přivezli tyhle běžky, Sporten Explorer Skin, tak jsem je rovnou jel vyzkoušet, nemohl jsem se dočkat, ale dočkal jsem se jenom obrovského zklamání:-( úplně strašně mi prokluzovali i do nejmírnějšího kopce, byl čerstvý sníh a lehce mrzlo. Moje žena jela na prastarých šupinách, a úplně bez problémů.

Takže první 3 km bylo do kopce, tak jsem musel jít stromečkem. Na sjezdu ale klouzali o hodně líp než moje 15 let staré šupiny z bazaru, tak jsem si říkal, že jim ještě dám šanci, že někde asi dělám chybu a rovnou z kopce jsem zavolal prodejci, co s tím, jestli se to má něčím mazat, a on říkal, že je to nejspíš jen o technice. Nakonec jsem ujel asi 10 km, zkoušel jsem všechno možné, ale žádného zlepšení jsem nedosáhl.

Něco jsem o tom přečetl tady na diskuzi, pak jsem je chtěl jít zkusit ještě jednou, ale už jsem byl tak unavený, že jsem se rozhodl sem napsat o radu. Myslíte, že je možné, že je to vážně jen o nedostatku techniky?

Zkoušel jsem také pouze stát na jedné lyži, ale stejně to ujíždělo. Délku běžek mám podle doporučení výrobce, jsem přibližně uprostřed doporučené váhy. Jsem začátečník, začal jsem v prosinci, ale na těch starých běžkách jsem ujel aspoň 100 km, mimo stopu, jen po turistických značkách a lesních cestách tady v Beskydech, tak jsem myslel, že třeba nějakou techniku už mám a že tyhle nové běžky pojedou mnohem líp, ale vypadá to špatně.

Děkuji vám za každou radu.

02.02.2022 12:54:58 #2 

Příspěvků: 0

Petr Havelka - SNOW muž

>> #1, merunator, 01. 02. 2022 16:25:50

Ahoj, možná jsou lyže tvrdší, než potřebuješ, a proto je težké je prošlápnout/za­tížít. Kamarádka má např. opačný problém u turistických běžek Rossignol, ty měly dle tabulky sedět, ale jsou na její hmotnost extrémně měkké. Takže je nechá dětem a musí si pořídit nové, tužší…

Nevím, jestli jste v obchodě běžky proměřovali (dle hmotnosti), ale co můžeš udělat, je papírkový test (viz např. popiz zde: https://bezky.net/…tuhych-vosku) při zatížených obou a pak jedné lyže. Pokud bude při plném zatížení jen jedné lyže odrazová komora zcela bez kontaktu s podložkou, budeš mít myslím odpověď. V takovém případě při klidném tempu nebo při pomalém stoupání (kdy se dynamicky neodrážíš), se skin vůbec nedostane do kontaktu se sněhem.

Bohužel trefit dobrou tuhost u skin běžek, kde je odrazová komora jasně daná, je bez pořádného vyzkoušení/měření docela obtížné, jak se ukazuje.

02.02.2022 18:07:28 #3 

Příspěvků: 0

merunator muž

>> #2, Petr Havelka – SNOW, 02. 02. 2022 12:54:58

Ahoj Petře,

děkuju ti za radu, jsem ti vděčný, že si najdeš čas odpovědět i na moje začátečnické hlouposti. Něco se stalo. Včera večer jsem se u souseda zvážil a zjistil jsem, že mám 76 kg, když jsem ty běžky kupoval, myslel jsem, že mám 70,a horní hranice u těch běžek byla 75 kg, to bylo první zjištění, jsem vůl.

Dneska se to úplně změnilo, bylo lehce nad nulou, mokrý sníh. Šli jsme s mojí běžkovat. Najednou mi to vůbec nepodkluzovalo, a po rovině i z kopce to parádně klouzalo. Ženě ne, tý se to zalepilo, přestalo jí to úplně klouzat, tak to musela sundat a dojít k autu pěšky, nasr..á. Tak jsem jí odvez domů, a šel to zkusit tady kolem baráku. Šel jsem na protější kopec, tam je převýšení asi 250 m na zhruba 800 metrech, fakt prudký, ale ty běžky držely! Byl jsem neuvěřitelně šťastný a musel jsem se jim v duchu omluvit.

Ale když jsem tak šlapal nahoru, tak se mi zalepily a přestaly klouzat, a to bylo v pytli, tak jsem šlapal po rovině a nadával, ale asi po půl hodině mě napadlo je sundat a očistit ten sníh nehtama a zubama:-D A najednou to zase parádně klouzalo a dojel jsem až domů, a už se to po cestě (asi 7 km) ani jednou nezalepilo.

Tak se chci ještě zeptat, jestli je to normální, že se to může takhle zalepit, nebo na to mám použít nějaký přípravek, i když jsou běžky nové?

06.02.2022 13:55:09 #4 

Příspěvků: 0

merunator muž

Tak ještě update. Pochopil jsem, že o běžkování nevím naprosto nic, a to ani o sněhu. Když bylo pod nulou, tak mi to zase dost prokluzovalo, takže když jsem psal, že to drželo v prudkém svahu, tak to bylo jenom kvůli tomu, že sníh se lepil.

No ale po zhruba 70 km mimo stopy už se do toho začínám dostávat, už mi to stoupá dobře, líp než ty staré běžky se šupinama. Na sjezd je to ještě mnohem lepší, i když ty běžky jsou kratší (175 cm). Já jak jsem nezkušený, tak jsem od nich čekal že budou perfektně držet do sebestrmějšího kopce, ale teď vím, že to bylo nereálně očekávání. Každopádně už jsem moc spokojený, díky:-) 

Fotky

20.02.2022 14:55:50 #5 

>> #4, merunator, 06. 02. 2022 13:55:09

Ahoj, skiny jsou často prezentovány jako nemazací běžky, ale musí se pečovat nejen o skluznou zónu, ale i o mohér, který je potřeba nastříkat speciálním přípravkem na skin. Tyto produkty nabízí snad všechny značky, které vyrábí vosky na lyže. Takže kdyby ti to ještě někdy namrzalo, určitě použij tento sprej .

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.