Upgrade bot - levné vs drahé? - Běžky.net
Domů Diskuze Boty a vázání Upgrade bot - levné vs drahé?

Upgrade bot - levné vs drahé?

05.09.2022 13:59:43 #1 

Sasquatch

Ahoj,

Rád bych si koupil nový boty na klasiku, za předpokladdu, že to dává smysl.

Jaký je rozdíl mezi basic touring botama (já mám například Salomon Escape 6) a dražšíma modelama??

Mají vyšší modely reálný dopad na techniku jízdy? Nebo se „jen“ honí gramy pro závodníky

Jaký boty byste doporučili?

Díky!!

07.09.2022 14:40:25 #2 

RaE muž

Ty turistické modely jsou víc „bačkůrkovité“ – prioritou je u nich zateplení a pohodlí. Např. u sportovních modelů na klasiku bude rozdíl ve „volnějším“ kotníku než mají třeba ty Salomon Escape 6, což je z hlediska techniky docela důležité. Na druhou stranu je pro řadu lidí ve sjezdech příjemnější mít kotník zafixovaný a menší dynamiku oželí… Ale myslím, že hlavní rozdíl už mezi střední třídou a TOP modelama bude hlavně váha. Zanedbatelná není v dnešní době ani životnost. Dřív boty vydržely v pohodě i 8–10 let; o tom si můžeme dneska nechat zdát… Přijde mi že ty karbonové díly na super odlehčených botách mají tendenci rychle odcházet. Celkově se mi zdá že na botách se dá celkem ušetřit. Vybíral bych si mezi střední třídou hlavně podle pohodlí. A ty lacinější kolikrát mohou padnout na nohu i líp… Jinak předesílám, že se jedná jen o můj nezasvěcený názor, bude fajn, pokud se vyjádří někdo fundovanější!

22.12.2022 02:56:01 #3 

peetrs

RaE to shrnul správně. Závodní bota musí být tuhá, málo polstrovaná aby byla lehká a přesně vedla ve vysokých rychlostech. Není rozhodně pro ty, kterým mrznou nohy, vyžaduje to pohyb. I závodnice sáhnou při závodě v silném mrazu po levnější variantě, té sportovní. Dle mého jsou ideálními kategoriemi nižší sportovní. Co se týká karbonu, úžasně zpevní komínek a ještě jsem s ním neudělal špatnou zkušenost. Pokud dojde k poškození na okrajích, je dobré to zacelit lakem nebo dvousložkovým lepidlem, jinak karbon degraduje.

04.01.2023 16:05:21 #4 

Sasquatch

Ještě mě napadlo jestli leissure/touring boty nemají víc zpevněný kotník než sportovní boty na klasiku? To by teoreticky mělo omezovat v ideální technice.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.