Ohlédnutí za Jizerskou 50 (45.ročník) - Běžky.net
Domů Diskuze Domácí závody Ohlédnutí za Jizerskou 50 (45.ročník)

Ohlédnutí za Jizerskou 50 (45.ročník)

09.01.2012 16:45:10

Příspěvků: 0

Doktorq muž

Také jsem se zůčatnil Jizeraké 50 8.1.2012 a byla to totální katastrofa. Přestože mi lyže mazal prověřený specialista, tak to dopadlo velmi, velmi zle. Chtěl bych tímto požádat případné diskutující, kteří se také zůčastnili, na své zkušenosti ze závodu, jak jim jela jejich máza a případně čím mazali. Já jsem v oblasti běžeckého lyžování stále ještě úplný zelenáč, chápu, že to včera bylo velmi těžké, ale když už promazat, tak spíš vlastní vinou. Pak můžu být naštvaný sám na sebe. To sebou nese další okruh otázek a to je vlastní mazání, nezbytný fundus vosků, přípravků a pod, ale to až v samostatném vlákně někdy příště. Zatím by stačily ty zkušenosti z Jizerky :-). Díky.

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř :-)

10.01.2012 00:24:15

Je pochopitelné, že když si zaplatíš mázu, která není ideální, můžeš se cítit podveden. Na obranu servismanů lze jen konstatovat, že podmínky byly opravdu těžké. Sněžení a teplota kolem nuly jsou noční můrou všech, Martin Koukal by mohl vyprávět.

Nejel jsem sice Jizerskou, ale učil jsem shodou okolností na Jizerce svého dlouholetého klienta klasiku. Závodní trať jsem ale rychle opustil, byla to hrůza. Kousek mimo už byla slušná stopa, ale fialový V50 dle předpokladů klouzal. Další stupínek byl (zapůjčený) červený Rex (obdoba V55), zvaný sádlo, který byl velmi dobrý. Nebyl jsem ovšem v nižších polohách, kde dle zpráv byl odlišný sníh (u teplot kolem 0 i jediný stupeň hraje velkou roli).

Jinak můj klient měl fisher micro a lepil jak o život. Nebýt zapůjčení mých „mazacích“ lyží, tak se nic nenaučil.

Naučit se nepromazat tak těžké není, ale to už je mimo rozsah jednoho příspěvku, navíc plánuji pověsit na web (další) článek na toto téma.

10.01.2012 09:47:40

Příspěvků: 0

Doktorq muž

Petře, vím, že to je velmi, velmi těžké mazat na tyto podmínky. Na servis se nevymlouvám, já sám bych to nezvládl 100%. Ale já spíše skousnu, když si to podělám celý sám, než když je tam pochybnost, že to šlo udělat jinak a nemám na to vliv. Tak asi tolik.

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř :-)

14.03.2012 11:44:29

Příspěvků: 0

Navvy

>> Doktorq, 10. 01. 2012 09:47:40

Jizerku jsem nejel, ale mazání jsme probírali před i po závodě. Z Tvého příspěvku nevyplývá jaká je tvoje výkonnost. Budu tedy obecnější a třeba se Ti to někdy bude hodit. Pro závodnickou špičku byla hlavní otázka jestli mazat se stoupacími vosky nebo vzít nové běžky a namazat je na co nejlepší skluz. Tato druhá varianta se Tě asi netýká. Chce to mít nejen mimořádnou sílu v rukou, ale také ovládat taktiku. Pokud máš obojí, měl jsi to zkusit. Jak správně píšeš, zlobit ses pak mohl jen sám na sebe, kdyby to nevyšlo, ale já tvrdím, že kdo na to měl, za ten risk to stálo. Varianta se stoupacími vosky je o dvou přístupech. Buďto namažeš optimisticky, s tím, že Ti to bude na části trasy asi klouzat, nebo „turisticky“, že to nějak uběhneš či ujdeš, když zvolíš mázu, která se nelepí, ale ještě drží, i když lyže moc nejedou. V těch podmínkách se stoupací vosky snad dobře ani namazat nedaly. Nevím o jakou mázu sis řekl Ty. Pokud sis řekl o nějakou optimistickou variantu, chybělo málo, aby to jelo skvěle (a na servis bych se nezlobil). Pokud sis řekl o nějakou turistickou a lepilo to, tak to servis nezvládl, ale budiž mu omluvou, že to byla ten den opravdu loterie (viz to co píše Petr).

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.