Peltonen Nanogrip Facile NIS pro začátečníka? - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Peltonen Nanogrip Facile NIS pro začátečníka?

09.10.2012 21:43:32

hankaaradek

Dobrý den,

nikdy jsem na běžkách nestál a chtěl bych začít. Pomalu mi táhne na 40, žádné rychlostní ambice nemám. Navíc bych chtěl jezdit s manželkou, ta je na tom obdobně. Co mě na běžkách už dopředu odrazovalo je mazání. To bych asi nezvládl, resp.nechtěl zvládat. Proto se mi líbí manželčiny běžky, které mají šupiny. Prý jedou o trochu pomaleji než ty mazací, ale to by mi bylo jedno. Teď jsem narazil na běžky Peltonen Nanogrip Facile NIS. Ty jsou snad o krůček dál. Doporučíte je i pro začátečníka? Měřím 182cm, vážím 85kg.

Děkuji za pomoc.

17.10.2012 23:42:09

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Ahoj,

rychlostní ambice jsou jedna věc, zbytečně se dřít věc druhá. Nanogripy jsem zkoušel na letošním Nordic Ski Testu a byla to bída. Vůbec to nejelo, lehce to klouzalo i při mé, snad ne tak špatné, technice i solidní hmotnosti (80). Prý na to nebyly ideální (-6?) podmínky, ale v této kategorii bych čekal držák a univerzál.

Mě rozhodně nepřesvědčily.

Ze zkušenosti z kurzů lidi na šupinách opravdu hodně trpí a narychlo shánějí alespoň na druhý den nějaké „normální“ lyže. Myslím že důvodem je srovnání, o kolik dřou více se stejně schopnými. Samozřejmě jim pomůžeme slušně namazat.

Doporučil bych tedy raději šupiny, nejedou, ale krom ledu nekloužou.

Pak je tu ještě kompromisní volba univerzálních vosků ve spreji.

A nejlevnější varianta: vybavení si do začátku půjčte. Těch pár stovek za vyzkoušení je opravdu směšná cena ve srovnání se zpětným prodejem nevhodného vybavení.

26.10.2012 13:51:23

hankaaradek

Ahoj Petre, dekuji za odpoved. V mezidobi jsem cetl spoustu prispevku o nanogripech i supinach a dosel jsem k zaveru, ze jeste porad to nejsou technologie, ktere by se aspon trochu vyrovnaly klasicke, namazane, bezce.

Jenze co me na klasikach odrazuje, je prave nutnost mazat. Jak jsem psal, nikdy jsem na nich nestal, takze predstava ze mam nekolik vosku, vybiram podle teploty a v prubehu jizdy si domazavam, ta je pro me hrozna. To je jak kdybych si na kole prubezne menil gumy podle terenu. Takze v tuto chvili se moje bezkarska draha uzavira :(

29.10.2012 18:32:25

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Looser, 26. 10. 2012 13:51:23

Ne tak docela. Dají se půjčit o dobře namazané běžky (skiservis na Bedřichovském stadioně). Půjč si lyže a nech si je i namazat. Pokud tě to bude bavit, to základní mazání zmákneš celkem hravě – nebo si za pár stovek zaplatíš kurz. Turistovi stačí 3–4 vosky na 90% podmínek. Když řekneš, že tě posílám já, třeba ti dají i slevu :-)

Přimazávání obvykle není třeba, pokud nejedeš opravdu dlouhou trasu nebo se nemění podmínky (ráno led a postupně pod sílou sluníčka taje).

Myslím, že těch pár stokorun za vyzkoušení rozhodně stojí!

13.11.2012 14:36:20

axalp

>> Looser, 09. 10. 2012 21:43:32 Odpovim ti pohledem běžkaře – sportovního turisty. Pořídil jsem si šupináče před dvěma roky, Fischery za 2,5tis. ve sportisimu, na vyzkoušení. Jezdim často ve špatných stopách, nebo i mimo a už na ně nedám dopustit. Rozhodně nejsou pomalejší, než moje staré mazací bohemky. Samozřejmě oproti novým mazacím by se možná rozdíl poznal, ale rozhodně na nich nedřu. Pár pikosekund zpoždění mě nezabije. Občas i někoho dojedu a ten se pak diví co to vrčí :-) Letos se chystám koupit lepší a ty staré nechat jako kamenačky. Mazat jsem zvládal, ale vadilo mi patlat tekuté vosky, sundavat staré a čistit skluznici atd. Teď mažu celé lyže Tekutým „sjezdařským“ univerzálem a venku je hodim na sníh a jedu. Jehličí se nelepí, šišky jen zavrčí – pohoda.

Připojim svůj dotaz do diskuse – jsou trvanlivější frézované (třeba ten Fischer Crown), nebo lisované (Sporten) šupiny? Máte někdo představu?

13.11.2012 17:58:21

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> axalp, 13. 11. 2012 14:36:20

Pro podmínky mimo upravenou stopu je toto samozřejmě lepší volba než mazací lyže. Potom je ale otázka, zda si nepořídit skialpy pokud chci tůrovat mimo stopy ještě více.

Nanogrip skluznice mi nejely, ale třeba to byla shoda okolností. „Klasické šupináče“ mám taky, nevím ofiko název, ale jsou to Fisher „Mikro“ a ty se za skluz rozhodně stydět nemusí. Jen jsou do podmínek, kdy je těžké namazat (10%) a ve zbytku jsou podprůměrné až nepoužitelné.

Co je trvanlivější opravdu netuším.

13.11.2012 22:26:55

ariston

zajímá mě jestli nano technologie je jako G2 micro skluznice od salomonu je na lyžích Salomon Elite Aero G2 Micro, a zda někdo tyto běžky už jezdil dík Milan

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

29.06.2020

Testování kol zdarma v Decathlonu - vyzkoušeno, funguje to (a skvěle)

Tento článek rozhodně nevznikl proto, že by mi Deca...
10.06.2020

Den D Jirky Magála aneb Co má společného Jirka Magál a Martin Johnsrud Sundby?

Je rok 2010. 24. únor. Probíhají ZOH ve Vancouveru....
02.06.2020

V hlavní roli fluor: proč a co bude dál?

FIS od sezóny 2020/2021 zakázala používání fluoru, ...
01.06.2020

Trénink pražského běžkaře: MTB trail z Prahy do okolí Jílového téměř bez asfaltu

Vltavská navigace je rájem běžkařů, kteří trénují n...
25.05.2020

Košíčky a bodce na běžecké holi a jejich výměna

Běžkařova hůl je zakončena titěrným kovovým bodcem ...

Diskuze o běžkách

Tratě pro skate kolce na dovolenou

| 08.07.2020 15:44:07 od tomakory

Výběr lyží

| 15.04.2020 22:08:20 od Antonín Loch

Oprava běžkařských bot - prasklá osa

| 12.04.2020 12:20:06 od pedros

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

| 03.04.2020 12:45:10 od Tomáš Kocanda

Skate řady Fischer

| 29.03.2020 21:14:31 od janskypetrin
Facebook