Miluji zimu, protože mám běžky! [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Miluji zimu, protože mám běžky! [článek]

25.03.2013 07:01:25

Příspěvků: 229

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Zima! Roční období, které půlka lidí miluje a druhá půlka ze srdce nenávidí. Spinningové haly se plní, posilovny mají zadýchaná okna a zastřešené tenisové kurty hlásí obsazeno na dva týdny dopředu. A proč? Protože někteří lidé zimě nerozumí, protože ještě nenašli to, co by je donutilo promrzlé měsíce milovat, protože ještě nepoznali běžky!
Odkaz na článek

26.03.2013 13:04:30

Příspěvků: 4

vojtmar

Lidé nerozumějí zimě? To spíše nerozumí sami sobě. V dobách, kdy si lidé většinou vydělávali na živobytí manuální prací a mnohem více dne pobývali venku, byli fyzické aktivity víceméně zabudované v samotném způsobu života. Tato aktivita a její opodstatnění je hluboce zapsána v našem genofondu a její původ sahá až do pravěkých dob, kdy byla otázkou existence. A pak na sklonku 20.století se situace radikálně mění. Za dvě generace se náplň práce změnila tak, že mnohdy k živobití stačí 8 hod. se hrbit za psacím stolem v kaceláři, řídit auto, nebe donekonečna vyřizovat telefony. Že to naše tělo nedokáže vstřebat a degraduje, je zcela přirozené. A tu nastala potřeba náhradní fyzické aktivity, které se nám jinak nedostává. Jenže životem ve městech jsme už dávno přerušily kontakt s přírodou, nejsme zvyklý na pobyt venku. Ochotně podléháme nesmyslným módním trendům a reklamě konzumního průmyslu, který nemá na zřeteli naše zdraví, ale pouze svůj zisk. Pak se raději zavřeme do vydýchané tělocvičny, místo toho, abychom šli na procházku do parku či do lesa.Raději cvičíme na trenažéru, polikáme různé zázračné pilulky, místo toho abychom si zaběhali venku, upnuly ​​na nohy běžky. Myslíme si, že dokážeme tělo obelstít, ale tak obelhávame pouze sami sebe.Proč v zimě tak málo lidí tráví volný čas venku? Protože v zimě, pokud chceme mít pohodu, musíme se stále hýbat a to se mnohým vůbec nechce.Jsme příliš líný a pohodlný. Nezasvěcení si ani nedokáží představit, kolik tepla uvolňuje svalová činnost při běžeckém lyžování. Je ho tak mnoho, že žádný jiný sport se mu v tomto ohledu nevyrovná. Protože se zatěžuje většina svalových skupin, tělo za zahřívá komplentne. Běžkaři se nemusí ani v největších mrazech balit do hrubých vrstev oblečení a stejně netrpí chladem. Autorka článku má moje sympatie, protože jako žena, klade za vzor zimního sportování, pobyt venku, což mnoho zástupkyň něžného pohlaví v praxi nesdílí. Prekročme zpět ten práh, za který jsme se nepozorovaně dostali ve snaze ulehčit si život. Vraťme se zpět ke přírodě, važme si ji, akceptujme ji, chraňme ji, máme tady své dávné kořeny. Není lepší, levnější a jednodušší metoda než právě začít bežkovat.Zdravý životní styl není módní záležitost, měl by být nedílnou součástí našeho života. Nezapomínejme však, že základ zdraví je pohyb, nejlíp venku a je již v podstatě jedno či na běžkách, nebo bez nich.

01.04.2013 13:41:51

Příspěvků: 95

Navvy

A pro ty, kteří mají obavu, že běžky jsou moc velká dřina a musí se to na nich umět atd. atd., připomínám, že na běžkách se dá i chodit :-) A je to také fajn. Hlavně to chce vyzkoušet a nezabalit při prvních nezdarech.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

31.07.2020

Přechod Hrubého Jeseníku za jeden den - itinerář pro váhající

Upozornění pro čtenáře: tento článek je určený spíš...
29.06.2020

Testování kol zdarma v Decathlonu - vyzkoušeno, funguje to (a skvěle)

Tento článek rozhodně nevznikl proto, že by mi Deca...
10.06.2020

Den D Jirky Magála aneb Co má společného Jirka Magál a Martin Johnsrud Sundby?

Je rok 2010. 24. únor. Probíhají ZOH ve Vancouveru....
02.06.2020

V hlavní roli fluor: proč a co bude dál?

FIS od sezóny 2020/2021 zakázala používání fluoru, ...
01.06.2020

Trénink pražského běžkaře: MTB trail z Prahy do okolí Jílového téměř bez asfaltu

Vltavská navigace je rájem běžkařů, kteří trénují n...

Diskuze o běžkách

Jakou bundu ??

| 24.07.2020 21:03:34 od Tomáš Kocanda

Tratě pro skate kolce na dovolenou

| 16.07.2020 18:34:13 od Petr Havelka - SNOW

Výběr lyží

| 15.04.2020 22:08:20 od Antonín Loch

Oprava běžkařských bot - prasklá osa

| 12.04.2020 12:20:06 od pedros

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

| 03.04.2020 12:45:10 od Tomáš Kocanda
Facebook