[Diskuze k článku]: Mazání běžek – aplikace tuhých vosků - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

[Diskuze k článku]: Mazání běžek – aplikace tuhých vosků

20.01.2010 11:10:51

Tomáš Roba - SNOW muž

Konečně se zima odrazila naplno od startovní čáry a má již za sebou pár ujetých kilometrů. Sníh leží i v Praze a Nohavicovy kalamitní „čtyry centimetry u Muzea“ jsou již dávno překonány snad stoletým sněhem. Je čas pochytit něco z umění mazací alchymie. Přesto, že správný výběr vosků je vrcholným servismanským kouskem a vyžaduje roky zkušeností, pár základních technických postupů vám umožní využít plně kvality vosku, který jste se rozhodli mazat. Přinášíme vám pár dobrých rad, jak si nepokazit běžecký švih či lyžařský maratón v případě, že jste vyznavači klasických hladkých lyží. Tentokrát něco o mazání tuhých stoupacích vosků.
Odkaz na článek

22.01.2010 11:25:00

mr.pohoda 1 muž

Díky za pěkný článek. Pokud jedu na týden do zahraničí, kde nebudu mít k dispozici žehličku, má smysl doma zažehlit základový vost a další vrstvy mazat až následující dny?

22.01.2010 17:54:15

Petr Jakl - NORDIC muž

Zdravím mr. Pohodu ;-)! Dobrá otázka, těžká odpověď. Zažehlení stoupacího vosku je méně trvanlivé, než parafínu. V závislosti na struktuře sněhu se i dobře zažehlený vosk může sjet i po pár desítkách kilometrů a před další vyjížďkou je tak třeba proces zopakovat. Bohužel nic nemůže nahradit zažehlovací teplotu nad 100 °C, takže se vyplatí vzít žehličku i s přislušnou redukcí do zahraničního typu zásuvky s sebou (pokud ovšem necestujete to Ameriky). Zažehlit stoupací vosk do skluznice se dá při určité šikovnosti i na hotelovém pokoji (nepoužívat hotelovou žehličku!). Pokud má někdo v rukávu trik, jak problém cestování s žehličkou vyřešit, sem s ním. Petr J.

10.02.2010 10:24:44

petr1

Zdravím sportovci. Můžete mě vysvětlit jak to je z mazáním žlábků u skluznice u běžek ? Jak stoupací, tak i sjezdová zóna. Děkuji

11.02.2010 06:30:36

Petr Jakl - NORDIC muž

Do žlábku by neměl přijít žádný vosk a měl by se udržovat čistý, jinak je omezena skluznost lyže. Není na škodu, pokud do žlábku zateče roztavený parafín. Je však nutné ho poté pečlivě vyškrábat a vykartáčovat současně se skluznicí. Mažeme-li tuhé stoupací vosky, není problém si čistotu žlábku ohlídat, dostane-li se nám tam klistr, vyplatí se ho ještě před vyjetím alespoň částečně odstranit plastickou škrabkou. Zabrání se tak případnému namrzání sněhu.

11.02.2010 16:43:32

petr1

Takže díky za zprávu. Petr

11.02.2010 16:43:38

petr1

Takže díky za zprávu. Petr

01.02.2011 20:35:51

Teja

Dobrý den. Začínám s mazáním lyží a zatím mi to moc nejde :-). Chtěla bych poprosit o radu… Na lyžích jsem si označila stoupací zónu, aplikovala jsem asi 5 vrstev stoupacího vosku – mazací plochu jsem zmenšovala směrem ke středu (pod špičku). Stále mám ale problém s tím, že mi lyže podkluzují… I v mírných kopcích, kde ještě všichni ostatní normálně vystoupají, já už musím jít stromečkem, abych nejela dozadu :-D. Skluznici mám hladkou. Měla bych tedy ještě na modrý vosk aplikovat fialový? A tento měkčí vosk se aplikuje po celé stoupací zóně nebo jen na menší část? Mám strach v –7° aplikovat vosk fialový, aby se mi nelepil sníh na lyže. Se skluzem problémy nemám – lyže při sjezdech jedou nádherně. Taky uvažuju nad tím, že mám asi špatnou techniku lyžování (jezdím klasický styl), že mi lyže při odrazu v mírných kopcích podkluzují. Nevěděl by někdo, kde dělám chybu? :-)

03.02.2011 20:56:47

Petr Jakl - NORDIC muž

Dobrý den. Problém bude s největší pravděpodobností v nesprávně vyznačené mazací zóně. Také je možné, že lyže jsou příliš tvrdé a vlastní mazací zóna extrémně dlouhá. Oboje zjistíte nejlépe donesením lyží k expertům, tedy k prověřenému prodejci či do ski servisu. Tam na speciálním měřícím zažízení s vaší spoluprací proměří tvrdost lyží a vyznačí spolehlivě mazací zóny. V případě příliš tvrdých lyží pak nezbyde, než se poohlédnout po nových. Ale nepředbíhejme.

17.12.2011 09:47:00

profivosky

>> mr.pohoda, 22. 01. 2010 11:25:00

Pokud vyrážíš z domu a nebereš si vybavení, tak je určitě lepší varianta vosk zažehlit a použít třeba některý z měkčích vosků. U nás nejsou změny teplot ve velkých výkyvech, takže se dá odhadnout jaké bude přibližně počasí. Určitě bych doporučil Rex Power Grip Fluor Modrý –4°… –10°C a na něj můžeš potom nanášet další a další vrstvy podle potřeby a změn teplot. Pokud by jsi šel jen na výlet a nechtěl závodit, tak bych doporučil použití i třeba stoupacích vosků ze základních řad, které ti dobře poslouží a není třeba je zažehlovat a i přesto vydrží dost dlouho funkční. jako úplně ideální variantu bych použil opět modrý vosk Rex Basic Modrý, –2°C … –8°C případně Tape Grip, z řady wax&go . Tento způsob voskování nebude 100% ideální, ale sám to tak běžně dělávám a výsledek je vždy uspokojující a je to mnohem lepší než nezažehlit vosk vůbec.

profivosky.cz

30.12.2011 15:31:29

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Teja, 01. 02. 2011 20:35:51

Těžko radit takhle na dálku, možné jsou 4 příčiny, které se vzájemně nevylučují:

1. špatná technika lyžování – na závodních lyžích a i poloturistické máze (onen swix blue extra) je třeba jet dobře technicky. V opačném případě nejste schopna při odrazu dostatečně protlačit střed lyže, respektive stoupací vosk, ke sněhu a lyže Vám budou podkluzovat prakticky vždy. Lze „napravit“ volbou měkčích lyží, ale budou o něco pomalejší, nebo naučením solidní techniky (středně šikovní to zvládnou za 1 den pod dohledem dobrého instruktora).
  2. špatná technika mazání – problém může být to zmenšování mazací plochy ke špičce, technika závodního mazání s podobnou záležitostí počítá, ale pro hobíky je to zbytečná komplikace. Naneste stejnou vrstvu po celé délce mazací komory.
  3. špatný vosk – pokud je sníh prošlý oblevou, je třeba aplikovat klistry nikoliv tuhé vosky
  4. příliš tvrdé lyže – změřit papírkem a případně prodat a půjčit si jiné (např. na Bedřichově ve skiservis mára na stadioně tomu rozumí velmi dobře)

03.02.2012 01:21:01

hdo

Dobrý den, co mazat v tomto počasí/mrazu? Teploty až –20, přes den míň a do sněhu jde slunce. Nějaký klistr? díky

04.02.2012 15:13:52

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Ahoj,

pokud není stopa umydlená, pro nezávodníka by měl stačit zelený od jakéhokoliv výrobce. Od Swixu se dá použít V05 až V30 (čím vyšší číslo, tím je jistější, ale také pomalejší).

Předpoklad je ale umět základní jednooporové postavení.

V případě nevhodné kombinace sluníčka, vlhkosti a provozu se může stopa i v mrazu umydlit. Tam je mazání oříšek, ale zvolil bych modrý klistr a na to dát slabou vrstvu zeleného či modrého tuhého. Při extrémně nízkých teplotách ale tato situace prakticky nenastává.

22.02.2012 15:42:44

Navvy

>> Teja, 01. 02. 2011 20:35:51

Ještě mě napadla jedna možnost, a to docela pravděpodobná. Teplota sněhu nebývá stejná jako teplota vzduchu. Před 14 dny jsem lyžoval v Rakousku. Teplota vzduchu kolem –10°C. Strčil jsem teploměr do sněhu a teploměr mi opakovaně ukázal –2°C! Byl to takový načechraný nový sníh.

24.02.2012 18:08:34

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Navvy, 22. 02. 2012 15:42:44

U teplot na nulou to rozdíl mezi teplotou vzduchu a sněhu logický. Ale u teplot pod nulou ten rozdíl obvykle není výrazný, viz. naše souboje parafínů.

Jediné, co mě napadá i v mrazu, je teploměr na přímém slunci. Potom tam může výraznější rozdíl mezi teplotou sněhu a vzduchu asi vzniknout.

24.02.2012 21:38:26

mr.pohoda 1 muž

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 24. 02. 2012 18:08:34

Já jsem zažil před 14 dny opačné problémy. Byly to ty teploty, kdy teploměr v autě ukazoval –12°C, ale modrý vosk mi klouzal a až fialový zabral. Bylo to v Beskydech při sluníčku a stejné zkušenosti říkali i kamarádi, kteří byli v Novém městě na Moravě.

25.02.2012 00:11:49

Navvy

>> mr.pohoda, 24. 02. 2012 21:38:26

Myslím, že popisuješ stejnou zkušenost o jaké píši i já. Mně ještě v těch cca –10°C VR 40 držela, ale bylo to na hraně. Ten chomáčkový sníh to tak někdy dělá.

03.12.2012 14:25:52

JirkaK

Dobrý den Chci se optat, nevím zda to nevyvolá úsměv na tváři, kde se měří teplota vzduchu, konkrétně výška nad sněhem, pro určení správné mázy. Teď jsme to řešili u teploměru cca 2m nad zemí. Vím z osobních zkušeností, že kolem 10h je rozdíl i 2–3 stupně v teplotě pár cm nad sněhem a v teplotě 2m nad zemí. Dle naší klubové rosničky je směrodatná teplota ve výšce 2m nad zemí, já a pár dalších se přikláníme k názoru pár cm nad sněhem. Děkuji za odpověď

05.12.2012 15:21:33

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> JirkaK, 03. 12. 2012 14:25:52

Já si myslím, že ta otázka je dobrá a sám neznám „nejsprávnější“ odpověď.

Ale pokud je vzduch výše teplejší, tak se bude postupně oteplovat i ten u sněhu, takže já bych to měřil alespoň metr od země. Mažu pokud možno tak, aby to šlo i další 2–3 hodiny, ne na zrovna teď. Čím větší teplotní rozdíl by tam byl, tím rychleji se bude teplota sněhu měnit.

Naopak, když je velká zima, sníh může být teplejší (třeba po západu slunce, rychlém zatažení oblohy).

14.12.2012 19:16:28

bert

>> Petr Jakl – NORDIC, 22. 01. 2010 17:54:15

Dnes se mi podařilo zažehlit vosk přímo u auta. Použil jsem 220V transformátor na 12V baterii a žehličku 800W, která se zahřála na 130 °C což postačilo k zažehlení modrého vosku přímo před jízdou. Rychlé a operativní. doporučuji

03.01.2013 15:29:46

charlie1bx

Ad. žehlička – skluzové žehlím doma el. žehličkou, stoupací prakticky pravidelně až před jízdou plynovou žehličkou PRIMUS (má i teploměr).

19.02.2013 14:48:58

pete123

vosk swix marathon DHF104BW Ahoj, Koupil jsem si tento skluzný vosk a rád bych se zeptal, jaký pod něj použít základový vosk, aby na skluznici vydržel po celou dobu dlouhé trasy(40–50km bruslením).I při pečlivém zažehlení jiných skluzných vosků, se mi někdy stávalo, že nejexponovanější část skluznice začínala ke konci tůry „šedivět“ DHF104BW se mi jeví jako velmi tvrdý vosk , i když je určen pro plusové teploty.Mám obavu , aby se mi nesjel rychle dolů, při použití měkčího základového vosku, pro plusovou teplotu.(někde je uváděn i pro teplotu okolo –10.)Díky za případnou radu!

20.02.2013 16:07:42

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Ahoj,

pokud vyjdu z toho, co nám povídal pan Fousek na přednášce, tak před použitím lyže jen vyčisti a dej jednu vrstvu. Parafíny obecně prý moc dlouho nevydrží a zatím nemám tento otestovaný. Třeba černý Rex by to ale jistě zvládl :-). Aby lyže vydržela 50 km na parafínu musí mít kvalitní a také dobře udržovanou skluznici.

Já se s tímto názorem ztotožnil, ale jistě mnoho lidí stále zastává teorii vrstvení.

20.02.2013 18:32:38

pete123

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 20. 02. 2013 16:07:42 Ahoj,děkuji za radu. Začátkem března jedu na týden běžkovat do Krkonoš,tak doufám, že budu mít možnost tento vosk pro dlouhé trasy a mokrý a špinavý sníh řádně vyzkoušet.O pří­padné zkušenosti se rád podělím.Ten „černý Rex“ jsi myslel Rex Basic Glider Black?

21.02.2013 18:48:17

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Ahoj, no ten základní jsem netestoval, měl jsem na mysli Rex LF Glider Black. Drží jak přibitej, ale tý práce s ním při přípravě. Na trénink bych s ním nedělal ani za peníze :-). Jenže je na teploty –7°C a níž. Jenže to každý tvrdý parafín.

05.02.2019 14:12:28 #1 

vladapegy

>> #0, Petr Jakl – NORDIC, 22. 01. 2010 17:54:15

dobrý den, chtěl bych se zeptat vosky HF strácejí po letech svoji kvalitu, nebo vosk je stále možno použít i po 10 letech bez toho, že by se snížila jeho kvalita, díky za odpověď pegy

06.02.2019 12:15:11 #2 

běžkař_mira

Profíci by asi měli jiný názor, ale já osobně rozdíl nevidím ani po letech skladování. Je ale nutno říct, že já jsem hobík a jezdím spíše turisticky.

06.02.2019 20:27:27 #3 

Kanibal_79

Skol, máte někdo prosím zkušenost s aplikací Madshus emPower?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Diskuze o běžkách

Odkládání běžek před budovami

| 16.07.2019 10:46:42 od sankar

žehlička

| 08.07.2019 13:07:44 od ecipuka

oprava/vymena sklznice

| 23.04.2019 23:21:38 od Tomáš Kocanda

Hole na bruslení a soupaž

| 25.03.2019 14:20:26 od Kiru

Záměna běžek

| 31.01.2019 16:27:49 od pechfógl