„Čekal bych alespoň špetku soudnosti,“ říká směrem k běžci na lyžích Martinu Koukalovi reprezentační trenér Miroslav Petrásek [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

„Čekal bych alespoň špetku soudnosti,“ říká směrem k běžci na lyžích Martinu Koukalovi reprezentační trenér Miroslav Petrásek [článek]

23.12.2013 12:01:15

tisková zpráva

Po olympiádě v kanadském Vancouveru opustil reprezentaci a vsadil na dálkové běhy. Nyní pětatřicetiletý Martin Koukal usiluje o nominaci na hry v Soči, kde by chtěl jet závod na 50km volně. Na jaře letošního roku proto kontaktoval reprezentačního trenéra Miroslava Petráska s dotazem, co má pro olympijskou nominaci udělat. „Řekl jsem mu, že na to, aby mohl jet na olympiádu, musí předvádět vynikající výkony. Když budou jeho výkony na úrovni posledního kluka v reprezentaci a nebude mi porážet půlku mančaftu, dám samozřejmě přednost reprezentantům. Domluvili jsme se, že absolvuje některé FIS závody. Pokud by na nich výrazně uspěl, stálo by to za povšimnutí a domluvili bychom se, jestli je olympiáda reálná, nebo ne.“ přiblížil podobu jarní dohody Miroslav Petrásek.
Odkaz na článek

23.12.2013 12:02:55

Petr Kožíšek - BEZKY.net

Již několikrát se ukázalo, že vztahy mezi závodníky a trenéry mohou být velmi napjaté. Doufejme, že výsledné řešení bude pro Českou republiku to správné.

24.12.2013 23:54:07

Navvy

Na Mísečkách se mělo závodit o olympiádu. I proto tam přijelo dost lidí od médií. Takže toto si Koukal zřejmě nevymyslel. Nezávodilo se o ni. Co z toho vyplývá? Koukala někdo vodil za nos. Jestli to byl ten nebo onen, není důležité. Toto se prostě nedělá a odpovědnost za nastalou situaci nese vedení reprezentace. Koukal si už po několikáté „pustil hubu na špacír“. Jenže když třeba minule dostal pokutu za to, že „u piva“ (tedy nikoli v nějakém oficiálním rozhovoru) kritizoval špatnou práci s mládeží v našem běžeckém lyžování, byl skutečně tak daleko od pravdy? Nová Neumannová, Koukal, nebo Bauer se nějak nerýsují (na rozdíl třeba od biatlonu). A k tomu je třeba si uvědomit i to, že ať se to někomu líbí nebo ne, Koukal je náš jediný mužský mistr světa a k tomu má bronz ze sprintu dvojic a ze štafety. Čili, nějakou váhu by jeho slovo mít mělo. A jestli by měl jet na olympiádu? Přinejmenším by se mu měla dát šance si tu účast vybojovat v souboji s ostatními uchazeči. Také by se nemělo zapomínat, že Koukal je závodník velkých podniků. Pokud nebyl zraněný, vždy zaběhl aspoň jeden závod na MS nebo na Olympiádě velmi dobře. Kromě toho, 50 km volně je jeho parádní disciplína. Jestli by se mohl ještě uplatnit i ve štafetě, to by se ukázalo až na místě. Proto se v tomto sporu stavím na stranu Martina Koukala.

25.12.2013 13:37:51

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Navvy, 24. 12. 2013 23:54:07

Já bych to tak jednoznačně neviděl. Dle původní dohody měl Martin změřit síly s kluky z repre i jinde, např. na kolečkových lyžích, kam se rozhodl nepřijet. Navíc ho nedávno porazil Petr Novák i Standa Řezáč, kteří na olympiádu pravděpodobně nepojedou. To že kluci z repre moc po republikových závodech z kraje sezóny nejezdí mohl vědět.

Martin je skvělý závodník, který několikrát dokázal, že umí české fanoušky mile překvapit. Máme ale v současnosti evidentně výkonnější kluky a pokud Martin nepojede, trenérovi to vyčítat nelze.

25.12.2013 18:34:19

Navvy

*>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 25. 12. 2013 13:37:51

Jde o to, že Petrásek zjevně něco slíbil a nedodržel. V tom je ta důležitější část problému. Pokud nic takového neslíbil, pak mi nesedí co tam dělali ti novináři zvědaví na to měření sil, které vzpomínám v předchozím příspěvku (navíc Martin, i když někdy mluví víc než by měl, tak si nevzpomínám, že by někdy lhal). Ono to vypadá, že někdo nechtěl, aby se třeba ukázalo, že Martin je lepší. Novák ho porazil ve závěrečném spurtu (pokud máme oba na mysli stejný závod), ale tam Martin udělal podle mě (překvapivě) taktickou chybu. Časový rozdíl mezi nimi byl minimální. Standa Řezáč je svéráz, který má obrovskou sílu v rukách, ale na rozdíl od Martina mu to na tratích jaké budou v Soči moc nejde. A všichni víme, že Martin se na velké závody umí skvěle motivovat. Jen si vzpomeň třeba na MS v Liberci. Pár měsíců před začátkem to vypadalo, že kvůli zdravotním potížím skončí s lyžování, pořádně začal trénovat pár týdnů před prvním startem na MS a pak tam zajel skvělé výsledky, i když na medaili to nestačilo. A že bychom měli 6 kluků, kteří jsou evidentně výkonnější než Martin, je také otázka. Rozhodně to slovo evidentně mi tam moc nesedí. Momentálně jsou třeba o něco rychlejší, ale Martin má víc než jen tu momentální rychlost. A každopádně by měl dostat aspoň šanci, jenže mám obavu, že osobní postoje některých lidí z vedení Svazu tu hrají větší roli než výkonnost a rád bych se mýlil.

25.12.2013 21:58:55

Petr Kožíšek - BEZKY.net

>> Navvy, 25. 12. 2013 18:34:19 Nechci se zastávat ani jedné strany, ale slyšel jsem zákulisní (tj. neověřené) informace, které ve zprávě nejsou uvedeny. Podle nich se měl Martin účastnit dalších 2 akcí, na kterých se z vlastní vůle neukázal.

Je mi jasné, že to že tam repre nebyla je problém, protože původní domluva taková zřejmě byla. SP má ale jasnou prioritu, což je víc než pochopitelné.

Noviny si umí vytáhnout jen to „zajímavé“ a označit viníka za čtenáře. Byl bych nerad, aby se na to naši čtenáři dívali takto jednostranně, jelikož nesplněné závazky byly evidentně na obou stranách.

28.12.2013 23:27:30

Navvy

>> Petr Kožíšek – BEZKY.net, 25. 12. 2013 21:58:55

Já ty zákulisní informace nemám, takže nevím zda se mel či neměl něčeho zúčastnit a proč se nezúčastnil. Možná proto, že se chtěl dobře připravit právě na to vzpomínané měření sil, které se vinou neúčasti (ať byly důvody jakékoli) prostě nekonalo. A novináři u toho zůstali za blázny, protože přijeli a ono se nic nedělo. Proto je jejich pobouření úplně logické.

Chápu, že SP má prioritu, ale pak to někdo organizačně prostě nezvládl (a Martin a ni ostatní závodníci to nebyli). O schopnostech vedení našeho bežeckého lyžování si ostatně dělá iluze málo kdo – viz třeba kdysi ta ostuda s popletením složení naší štafety.

Nejsem asi sám kdo tuší, že z naší šestice běžců bude v Soči s nadějí na dobré umístění tak polovina. A nejsem sám kdo ví, že padesátka volně je Martinova parádní disciplína, že se umí na jeden dva závody skvěle připravit a že mistr světa (a jednou, pro své výsledky na lyžích, v triatlonu i velehorách, sportovní legenda) by tu šanci měl na rozloučenou s reprezentací dostat.

Vážím si Tvé snahy o objektivní pohled na věc. Uvidíme jak to vše dopadne a také doufám, že pero naše běžecké lyžování dobře.

30.12.2013 14:46:51

ondrej13

A proč vlastně nepojede Stanislav Řezáč na olympiádu? Viděl jsem ho na Mísečkách a byl to fofr, jak jel.

02.01.2014 00:14:00

Navvy

>> ondrej13, 30. 12. 2013 14:46:51

Standa je typický (a skvělý) laufař. Má obrovskou sílu v rukách, ale členité tratě, které jsou na světových pohárech, nebo budou v Soči, mu nevyhovují. Navíc v Soči se nepojede 50 km klasicky, ale volně.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

31.07.2020

Přechod Hrubého Jeseníku za jeden den - itinerář pro váhající

Upozornění pro čtenáře: tento článek je určený spíš...
29.06.2020

Testování kol zdarma v Decathlonu - vyzkoušeno, funguje to (a skvěle)

Tento článek rozhodně nevznikl proto, že by mi Deca...
10.06.2020

Den D Jirky Magála aneb Co má společného Jirka Magál a Martin Johnsrud Sundby?

Je rok 2010. 24. únor. Probíhají ZOH ve Vancouveru....
02.06.2020

V hlavní roli fluor: proč a co bude dál?

FIS od sezóny 2020/2021 zakázala používání fluoru, ...
01.06.2020

Trénink pražského běžkaře: MTB trail z Prahy do okolí Jílového téměř bez asfaltu

Vltavská navigace je rájem běžkařů, kteří trénují n...

Diskuze o běžkách

Jakou bundu ??

| 24.07.2020 21:03:34 od Tomáš Kocanda

Tratě pro skate kolce na dovolenou

| 16.07.2020 18:34:13 od Petr Havelka - SNOW

Výběr lyží

| 15.04.2020 22:08:20 od Antonín Loch

Oprava běžkařských bot - prasklá osa

| 12.04.2020 12:20:06 od pedros

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

| 03.04.2020 12:45:10 od Tomáš Kocanda
Facebook