Jak se závodí v Severní Americe [článek] - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - Běžky.net

Jak se závodí v Severní Americe [článek]

06.11.2014 19:41:41

Petr Jakl - NORDIC muž

Sport jen pro ty co na to mají? Ano, to je každodenní realita většiny západních zemí současného světa. A mluvíme-li o běžkách, jsou i země, kde tato podmínka platí nejen pro rekreační sportování, ale i pro výkonnostní či dokonce vrcholový sport. Jen ti nejlepší z nejlepších se mohou dočkat plné podpory, o zbohatnutí lyžováním se nedá mluvit už vůbec.
Odkaz na článek

08.11.2014 22:28:40

Tomrepik

Ahoj Petře, pokud bys coby „insider“ dokázal vykutat jakýkoli zákulisní info ohledně ústupu z materiálních poměrů US Ski Teamu po Sochi, to by mě moc zajímalo. (Jak Kikkanimal vypadla ze sprintů, hned mě napadlo, zda a jaký to bude mít konsekvence pro sport.) Pokud jsem nepřehlídl, ve tvým souhrnu by si imho zasloužilo být i Fast&Female, podle mých dojmů dál štědře fundovanej projekt. A taky Marty Hall a jeho celoživotní vliv na tamní sport. Četl jsem, že jsi se s ním setkal před pár roky – tenhle člověk by si zasloužil být hlouběji popsanej a možná ty jseš jeden z velmi mála krajanů, kdo by to mohl/měl udělat. (Jen takový nevinný přání.) Buď zdráv, Tom

16.11.2014 03:05:43

Petr Jakl - NORDIC muž

Ahoj Tome, článek je už dost vousatý, myslím, že minimálně dva roky.
V Kanadě se toho dost od té doby změnilo, tak trochu obdoba české politické scény (a možná i té lyžařské): nadějný začátek, brzké prozření a následné rozčarování :-). Několik posledních let tragického vedení mančaftu, slabý národní trenér, neschopnost udržet ženský tým pohromadě atd. vyústilo v ostudné výsledky v Soči. Nikdo to otevřeně neřeší, takže se čeká, až to vyhnije…a ono to hnije. U Fast&Female projektu jsem trochu skepticky. Jde především o image zakladatelky Chandry Crawford, byla až do svého úplného konce (doslova!) velkou lyžařskou mediální hvězdou. Navíc je to projekt dost drsně poznamenaný feminismem, striktně se vyhýbá zapojení odborníků mužského pohlaví, jde mu především o zviditelnění hvězdných a méně hvězdných severoamerických lyžařek i o co největší počty účastnic-děvčat, nikoliv o výsledky, systémovost ani promyšlený program.
V Americe se taky něco děje, Matt Whitcomb, kouč ženského „amerického zázraku“ už mi na jaře psal, když jsem se ještě po Soči snažil spojit Evu Nývltovou s jeho skupinou aby mohla s nimi absolvovat nějaké společné soustředění, že další zima bude finančně dost osekaná. Asi to je ještě horší, Matta jsem nenašel na seznamu trenérů na týmových stránkách a na můj poslední email s dotazem jak to u nich (a s ním) vypadá ještě neodpověděl.
Marty Hall je neoddiskutovatelná ikona zdejšího lyžování, měl jsem, a mám, to štěstí, že jsem se ním potkal, mám dokonce i pocit, že mě pokládá svým způsobem za svého blízkého kolegu, některá jeho důvěrná sdělení jsou opravdu veřejně nesdělitelná :-). Je sice ještě bystrým glosátorem, ale už mu v jeho 76 trochu dochází síly a současné severoamerické lyžování ho trochu přezírá. Je stále například velkým rádcem a podporovatelem bývalého kanadského národního kouče Davida Wooda. Žije několik posledních let ve Vernonu, USA, hraje nadšeně golf a do Kanady již jen dojíždí za našimi společnými přáteli. Snad se s ním setkám tuto zimu na jeho pravidelném závodě Gatineau Loppet. A máš pravdu, stále více uvažuji, že by stálo za to si s ním „sednout“ a sepsat něco z jeho nepřeberných zkušeností. Uvidíme, jestli budu mít to štěstí a příležitost.

17.11.2014 03:11:50

Tomrepik

Buď zdráv Petře, trochu jsem ten out-of-date tušil, zjm. ze zmínky o Kris Freemanovi, kterej – afaik – už ani není v teamu? Jakkoli jsem jeho pracovitost vždycky obdivoval a budu, s cukrovkou 1.typu tak trochu průkopník a taky Don Kichot, ne? (Snad by redakce neměla tak tupě recyklovat staré texty bez zmínky o datu vzniku.) Ohledně F&F souhlas s napsaným, avšak stále jde o projekt s publicitou jako bejk (čemuž imho dost pomáhá Kikkina). A publicitu USST XC potřebuje a dál bude nejvíc. Napadá mě srovnat to s (asi) nesrovnatelným – jakou publicitu dostával projekt Hledá se nová KN. Na rozdíl od FF, HSNKN se orientoval právě „dovnitř“ výkonnostního lyžování. Našel ten projekt novou KN? Když jsem zasurfoval pro odpověď, nenašel jsem nic. Poslední update KN webu zní – „Podívejte se, jak už vyrostla dcera Kateřiny Lucka“. Oh well.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

31.07.2020

Přechod Hrubého Jeseníku za jeden den - itinerář pro váhající

Upozornění pro čtenáře: tento článek je určený spíš...
29.06.2020

Testování kol zdarma v Decathlonu - vyzkoušeno, funguje to (a skvěle)

Tento článek rozhodně nevznikl proto, že by mi Deca...
10.06.2020

Den D Jirky Magála aneb Co má společného Jirka Magál a Martin Johnsrud Sundby?

Je rok 2010. 24. únor. Probíhají ZOH ve Vancouveru....
02.06.2020

V hlavní roli fluor: proč a co bude dál?

FIS od sezóny 2020/2021 zakázala používání fluoru, ...
01.06.2020

Trénink pražského běžkaře: MTB trail z Prahy do okolí Jílového téměř bez asfaltu

Vltavská navigace je rájem běžkařů, kteří trénují n...

Diskuze o běžkách

Jakou bundu ??

| 24.07.2020 21:03:34 od Tomáš Kocanda

Tratě pro skate kolce na dovolenou

| 16.07.2020 18:34:13 od Petr Havelka - SNOW

Výběr lyží

| 15.04.2020 22:08:20 od Antonín Loch

Oprava běžkařských bot - prasklá osa

| 12.04.2020 12:20:06 od pedros

Koupit no wax lyže nebo zůstat u mazacích?

| 03.04.2020 12:45:10 od Tomáš Kocanda
Facebook