Běžky - skate - jak se v tom vyznat? :) - Běžky.net
Domů Diskuze Lyže (běžky) Běžky - skate - jak se v tom vyznat? :)

Běžky - skate - jak se v tom vyznat? :)

29.03.2016 16:04:15 #1 

Příspěvků: 0

Ceridan

Ahoj!

Tož jsem stál asi po 20 letech zase na běžkách. Nahrnul jsem si to do obchodu a odešel s výbavou Salomon, boty dvouhrazdičkové „Equipe combi“ a běžky Salomon Equipe 6 combi. Nastudoval voskování, nakoupil nějaké ty vosky a zkoušel lyžovat. Závěry:

  • Na klasiku dobrý, musím trénovat odraz a pořešit ještě mazání odrazovými vosky. Nahoru jsem přiklistýrovávat, dolu to jelo jako namydlený blesk.
  • Na skate nějaké marné, lyže dvou metrové (já 180/78), furt se mi někde pletly, hrany se nezarývaly do namrzlého sněhu (teploty kolem nuly).
  • Hůlky i boty sedí (toho jsem se bál nejvíc).

Tak si říkám, jestli nezkusit nějaké vysloveně skate lyže, tj. asi by byly kratší, lépe se s nimi manipulovalo, možná širší, tvrdší hrany, tužší vázání, aby lyže tak snadno nevlály. Nejsem si jist, jestli to popisuji dobře.

Jenže když na to koukám, čert aby se v tom vyznal, třebas takový Salomon má řadu skate Equipe 6, 7, 8 a nějaké vyšší, tam už ani nekoukám. Ať hledám jak hledá, nenajdu někde mezi nimi jasně popsaný rozdíl. Našel jsem teda velikostní tabulky Salomon (i když předpokládám, že bych se při případném výběru lyží nemusel značky držet).

Může mi někdo, prosím, poradit, jaký je mezi nimi rozdíl a co na nějaké to rekreační projíždění se po tratích upravených i pro skate? Hádám, že tam budou nějaké prvky tvrdosti a prohnutí lyží.

Díky

01.04.2016 12:10:18 #2 

Příspěvků: 3

Petr Socha - SNOW muž

Ahoj!

Speciální lyže na bruslení to určitě chce, nejen kvůli délce, ale i kvůli jejich konstrukci. Principy ve fungování lyží jsou dost odlišné. V principu je to tak, že čím vyšší řada, tím náročnější uživatel, od rekreanta turisty až po závodníka. Tedy se každý musí odhadnout, jak na tom je technicky a fyzicky, jak a kde chce jezdit (vyšší lyže jen upravené tratě) apod. Vyšší řady jsou obvykle technologicky vyspělejší. Volil bych asi Equipe 8 – přinejhorším tam zbude nějaká výkonnostní rezerva, která se uplatní až v budoucnu. Přikládám nějaké obrázky, které to znázorňují.

Ahoj P.

Fotky

27.02.2017 14:51:44 #3 

Příspěvků: 0

Ceridan

>> #2, Petr Socha – SNOW, 01. 04. 2016 12:10:18

Díky za odpoved a omlouvam se za pozdni reakci, neprislo mi upozornení. Muže tedy méne zdatný lyžar, jako jsem já, jezdit na lyži urcené pro zdatnejší lyžare? Záleží na výberu, zda je to Equipe 14/15, nebo 15/16? Ci se to lisí hlavne barvami atd? Jinak jsem 180/77, ale hádám, že v tomot prípade na výšce nezáleží, jen na hmotnosti? Díky, už jsem o neco chytrejši :)

03.04.2017 19:27:08 #4 

Zdravím, omlouvám se za pozdní odpověď. Určitě může méně zdatný jezdit na závodních lyžích. Jen musíte počítat s tím, že jsou užší a budou trochu méně stabilní než široké turistické „fošny“, ale zvyknete si a oceníte dobrý skluz lyže. Zmíněné modely se od sebe nijak zvlášť neliší, takže je na vás, po kterých sáhnete. Určitě potřebujete při své výšce ty nejdelší (192cm) a doporučovala bych vám střední tvrdost (medium). Pokud byste bral kratší lyže (187cm), tak už bych vám doporučila radši nejvyšší tvrdost (hard/stiff). Hezký den ;-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.