Co přináší Nordic Ski test nového?

Člověk by řekl, že se v lyžařském průmyslu už toho moc nového vymyslet nedá. Ale pak na podzim nahlédneme do specializovaného sportovního obchodu a zjistíme, kolik firem nabízí spoustu nových výrobků, materiálů, konstrukcí, tvarů a střihů u lyží, bot i ostatního lyžařského vybavení. Stále na trh přicházejí i nové firmy, viz třeba lyže na letošní sezónu od finské firmy One Way. Doposud jsme tuto značku znali jen ve spojitosti s běžeckými holemi. Odpověď na naši otázku je pak jasná: Proč by si měl zákazník shánět a prostudovávat katalogy všech lyžařských firem, porovnávat výrobky mezi sebou, když tu má Nordic, kde se všechno dozví. Již tradičně tedy začínáme na úvodních listech našeho časopisu přehlídkou nového lyžařského vybavení a výsledky našeho Nordic Ski testu 2012.

Výběr místa pro testování – proč právě Benecko?

Při vzniku prvních ročníků Nordic Ski testů jsme vycházeli z toho, že dobrou propagací běžeckého lyžování budou lyžařské testy, které se pokusíme organizovat v různých lyžařských oblastech. Začali jsme na Lesné v Krušných horách, vloni pokračovali ve východní části Krkonoš v Žacléři a letos jsme se přestěhovali do střední části Krkonoš, na Benecko. Oblast poměrně značně turisticky navštěvovaná s velmi dobrým zázemím pro běžecké lyžování. Jsou tu závodní i turistické běžecké tratě. Tratě pro testování jsou poměrně snadno dostupné autem, ale i dostupné z několika vzdálenějších míst po upravovaných turistických trasách z Vrchlabí, Špindlerova Mlýna, Horních Míseček a Vítkovic. Využili jsme tady část závodních běžeckých tratí pod vrchem Žalý v nadmořské výšce cca 960 m n. m. Po zkušenostech z minulých testů byl výhodou této lokality příslib dostatku sněhu v únorovém termínu testování. Část tratě vedla po trase, kde se tvořila i historie českého lyžování. Počátkem minulého století se zde projížděl na běžkách průkopník a propagátor českého lyžování Jan Buchar (1859–1923), jinak řídící učitel z Dolních Štěpanic. Mimochodem jsme od jeho působiště ve škole, kde má u hlavního vchodu pamětní desku, byli ubytováni sotva 100 m. Také se na těchto tratích proháněl na běžkách i jeden z nejznámějších závodníků historie českého lyžování Bohumil Hanč (1886–1913). Přípravy na testování začínaly již na podzim, kdy bylo třeba domluvit termín, vhodný jak pro organizátory, tak pro dodavatele testovaných lyží, aby již měli dodávky nových výrobků na sezónu 2012–2013 k dispozici. Také domluva s testery, aby měli na testování čas. No a samozřejmě i domluvení tratí. Na zmíněných tratích se skoro každý víkend v zimě organizují různé lyžařské závody, především pro mládež. Organizační zázemí pro testování bylo vhodné – vytápěné buňky pro servismany a testery, dostatek místa pro uskladnění lyžařského parku v buňkách a především dostatek místa pro vystavení všech lyží, aby se mohli testeři při výběru snadno orientovat. Snadná byla možnost domluvy úpravy lyžařské tratě přesně podle našich požadavků. Jediné, co nás trochu zaskočilo, byla sněhová kalamita, a tak příjezd k tratím byl trochu složitější. Před zahájením každého testovacího dne jsme museli ze všech ploch kolem servisních buněk a depa odstranit asi 40 cm nového sněhu. Inu, po ránu to byla vždycky pěkná rozcvička.

Charakteristika testovacích tratí

Často diskutovanou otázkou při jakýchkoliv testech je jejich objektivita. To se samozřejmě týká i našeho testování běžeckých lyží. Lyžařské tratě jsou na Benecku homologovány na závody, a tak jsme museli vybrat snadnější část tratě, která dokonale prověří všechny vlastnosti lyží, potřebné pro porovnávání. Nechyběla tam rovinka ihned po startu, kde se testeři mohli dokonale soustředit na základní vlastnosti, jako je skluznost a vedení lyží na upravené i neupravené trati. Mírné stoupání prověřilo lyže pro zjištění odrazových schopností a následný sjezd se zatáčkou pak prověřil vedení lyže ve vyšší rychlosti, její snadnost ovládání při změně směru jízdy a jejich rychlost reakce na podněty testerů. Délka tratě cca 800 m byla přiměřená. Na dva dny testování bylo připraveno celkem 83 párů běžeckých lyží, na klasickou techniku 51 a na bruslení 32. Řada typů byla ve více délkách pro výběr podle výškových parametrů lyžaře. I tak to znamenalo pro testery až 60 testovacích jízd. Délka tratě se tak projevila jako přiměřená i výkonnosti testerů. Delší trať by sice mohla dát testerům ještě větší prostor pro hodnocení, ale ty poslední páry lyží v pozdně odpoledních hodinách by se vlivem únavy už hůře hodnotily.

Příprava lyží na testování

Příprava lyží samozřejmě začala již večer před testováním, neboť bylo třeba všechny lyže napustit skluzovým voskem. Výběr byl odkázán na předpověď počasí, a tak nebyl jednoduchý. Při testování lyží na klasickou techniku první den se teplota vzduchu pohybovala lehce pod nulou, stejně tak i teplota sněhu. Tomu nejlépe odpovídal parafín Swix LF 6 s teplotním rozsahem -6° až -12 °C. Jedná se fluorovaný hydrokarbonový parafín (označení LF = low fluorocarbon) s nízkým obsahem fluorových příměsí o nízkém bodu tání. Pro odraz byl použit tuhý odrazový vosk Swix V 40 s teplotním rozsahem -1° až -7 °C při novém sněhu. Bližší charakteristika: velmi přizpůsobivý vosk pokrývající široký rozsah teplot okolo 0 °C. Což odpovídalo, neboť skoro po celou dobu testovacích jízd mírně sněžilo. Druhý testovací den před testováním lyží na bruslení došlo ke změně podmínek, a tak byl použit skluzový parafín Swix LF 7 s teplotním rozsahem -2° až -8 °C.

Všechny páry lyží byly připraveny úplně stejně, bez jakýchkoliv jiných úprav skluznic a struktur, jen za pomocí zažehleného parafínu, následného stržení a vykartáčování. Lyže na klasickou techniku byly připraveny pro odraz stejným odrazovým voskem na přibližně stejně dlouhé voskové zóně bez předchozího rozbrušování skluznice. O všechny lyže se staral tým servismanů s bohatou zkušeností, který na sebe vzal odpovědnost pro správnou volbu vosků. Za zkušenosti servismanů mluví například i to, jak se v letošním roce vypořádali s náročnou volbou lyžařských vosků při Jizerské padesátce a namazání několika set párů lyží před tímto závodem.


Servismani NST 2012

Tomáš Čáslavský

Věk: 43 let
Povolání: produkt manager, servisman firmy Swix
Sportovní minulost: závodník v běhu na lyžíc


Ondřej Mika

Věk: 22 let
Povolání: prodejce sportovního vybavení, servisman firmy Rossignol
Sportovní minulost: závodník v běhu na lyžích


Jaroš Řehořek

Věk: 49 let
Povolání: prodejce sportovního vybavení, servisman firmy Swix
Sportovní minulost: závodník v běhu na lyžích


Jiří Vytlačil

Věk: 31 let
Povolání: prodejce sportovního vybavení, servisman firmy Rossignol
Sportovní minulost: závodník v běhu na lyžíchVýběr testerů

Výběr testerů nebyla zrovna jednoduchá záležitost. Nejde jen o to, aby každý z testerů ujel patřičný počet kilometrů, i když jich každý den bylo kolem třiceti. Testeři musí mít určité zkušenosti, naježděné kilometry, musí se na každou jízdu dokonale koncentrovat, aby podchytili všechny detaily a rozdíly v jednotlivých typech a značkách lyží. Jinak museli přistupovat k hodnocení závodních lyží, jinak ke sportovním lyžím. Velmi složitou úlohu měli testeři při hodnocení bezúdržbových lyží na klasickou techniku, tzv. No-wax, neboli lyží se šupinami. Na nich je třeba úměrně změnit techniku jízdy. Pro zkušené závodníky či bývalé závodníky a testery, kteří na lyžích již najeli pěknou spoustu kilometrů, není snadné najednou použít, pro ně poměrně neznámou, klasickou techniku běhu ve dvouoporovém postoji, kdy se od sněhu téměř neodchýlí ani jedna lyže. To je podstata turistického použití běžeckých lyží No-wax, která je vlastní turistům, ale závodníci ji ze svého tréninku moc neznají. Tak se museli na každou jízdu velice dobře soustředit a připravit, aby byly výsledky testování co nejobjektivnější.

Průběh testování

První den měli testeři k dispozici všechny lyže na klasickou techniku. Lyže byly v depu seřazeny do tří kategorií – závodní, sportovní a No-wax. Testeři tak mohli testovat lyže podle jednotlivých skupin odděleně, aby bylo jejich hodnocení co nejobjektivnější. Následující den na ně čekaly dvě skupiny lyží na bruslení, závodní a sportovní kategorie. Rozdíly mezi lyžemi jednotlivých kategorií jsou většinou dost patrné, a tak se ukázala nevyhnutelnost rozdělení do jednotlivých kategorií. Pravdou je, že některé typy sportovních lyží těm závodním výrazně konkurovaly.

Co všechno jsme testovali

Naši testeři měli za úkol otestovat především čtyři základní charakteristiky lyží, na kterých se domníváme, že je postavena nikoliv jen kvalita z pohledu přesnosti výroby, ale kvalita z pohledu použitých konstrukcí a materiálů. Pro závodní program kvalitnější lyže jsou často postaveny na jiných konstrukcích s použitím jiných materiálů, než je to u ostatních kategorií (sportovní a turistické). Tady se nejedná jen o přesnost výroby, ale rozhodující jsou vlastnosti materiálů, jejich odolnost a hmotnost.

Všechny vnímané vlastnosti testeři posuzovali a hodnotili do připravených zapisovacích archů. Svoje hodnocení oceňovali desetistupňovou hodnotící škálou. Novinkou v našem vyhodnocení je uvedení bodového hodnocení jednotlivých testerů ke každému hodnocenému páru lyží.

Neoddělitelnou součástí testování byly ještě další informace, které testeři mimo zmíněné bodové hodnocení ještě měli možnost uvést. Jednalo se o uvedení svých vlastních pocitů, které v žádném z výše zmíněných charakteristik hodnocení neměli možnost uvést. I tyto informace jsou však pro celkové zhodnocení velice zajímavé, ne v každém případě se všichni testeři v názorech shodli.

Několik slov k přehledu lyží

Než se ponoříte do podrobného zkoumání našich tabulek a obrázků, tak se pokusíme o doplňující komentář k výsledkům. Naše výsledky vycházejí ze subjektivního hodnocení několika testerů, lyžařů s určitými zkušenostmi většinou ze závodního prostředí, potažmo z pozice prodejců sportovního vybavení. Nikdo z testerů nebyl nějakým způsoben svými názory upřen na svoji oblíbenou značku, alespoň se tak nikdo neprojevoval. Jednalo se o profesionály ve svém oboru a tak názory, které zde zveřejňujeme, jsou názory zpracované čistě na jejich vnímání. Myslím si, že není důležité, jestli v testování vyšly v nějaké charakteristice lyže XY lépe než lyže YZ. V současné době v podstatě není na našem trhu v tomto oboru firma, která by se snažila prosadit se špatnými výrobky. Již dávno minula doba, jako za minulého režimu, kdy byla nouze o výrobky a tím i jejich výběr, kdy člověk musel koupit to, co momentálně v obchodech bylo. Máte před sebou kolekce několika lyžařských značek, které do našeho testování šly s tím rizikem, že výrobky některých mohou být ohodnoceny hůře než jiných. Cílem našeho testování ovšem není nějakou značku diskreditovat, ale pomoci lyžařům při výběru lyží. Mnoho lidí se při výběru lyžařského materiálu orientuje především podle toho, jaké značky jsou vidět na stupních vítězů při Světovém poháru či mistrovstvích světa. Podívejme se na to trochu pozorně. Běh na lyžích je samostatná disciplína, ale také součástí biatlonu a severské kombinace, kde o výsledku rozhoduje i střelba, resp. skok. Za všechny disciplíny se dávají stejně hodnotné medaile. Porovnáme-li výskyt značek lyží u vítězů ve všech třech sportovních disciplínách, dojdeme k závěru, že se od sebe dost často liší. Proč to tak tomu je? Nalezneme nějaký konstruktivní důvod, proč ti nejlepší v běhu vítězí na lyžích jedné značky a biatlonisté na lyžích druhé značky, ti nejlepší kombiňáci zase na lyžích třetí značky? Jedno řešení máme, ty rozdíly mezi jednotlivými značkami tak propastné nejsou, aby ovlivnily vaše výkony při obyčejném přejezdu Orlické magistrály nebo na Šumavském maratónu. Pro vás bude důležité, abyste se na těch lyžích cítili dobře a měli z jízdy příjemný pocit. A právě k tomu by vám mohl posloužit náš přehled lyží, doplněný o informace našich testerů jak z hodnocení jednotlivých charakteristik (ovladatelnost, vedení, odraz a skluznost), tak i z jejich slovních komentářů.


Hodnocené charakteristiky NORDIC Ski Testu 2012

Ovladatelnost

Snadnost řízení lyže v různých terénních a sněhových podmínkách. Nejlépe se hodnotí v členitém terénu s častými změnami směru jízdy, kdy musí lyžař dávat odlišné impulsy pro udržení stability a udržení zvoleného směru jízdy. Na každý impuls lyžaře by měla lyže nějakým způsobem reagovat.

Odraz

Reakce lyže po vyvinutí určitého silového působení lyžaře pro uvedení lyže do změny rychlosti. V různých terénních a sněhových podmínkách je třeba vyvinout odlišnou sílu a měnit úhel odrazu. Tester hodnotí, jak velikou sílu musel vyvíjet a jak na to lyže reagovaly změnou rychlosti jízdy. Odlišné je rozpoznání úrovně odrazu u klasické techniky běhu a u bruslení. Doba odrazu je velice krátká a je ovlivněna hlavně mechanickými vlastnostmi lyží.

Vedení

Jak veliké úsilí musel lyžař vyvinout na lyži pro udržení zvoleného směru jízdy. Vedení hodně ovlivňují vnější podmínky (skluznost sněhu, upravenost a tvrdost tratě), na jejichž změnu musí lyže po vyvinutí určitého úsilí reagovat. Vedení lyží je třeba hodnotit při skluzu jak v pomalé rychlosti, tak především ve vyšší rychlosti a to ve dvouoporovém i jednooporovém postoji.

Skluz

Jakou dráhu ujede lyže po předchozím odrazu. Je ovlivněna jednak zvoleným materiálem a strukturou skluznice, její přípravou, ale i tvrdostí konstrukce lyží. Tuto vlastnost lyžař moc ovlivnit nemůže, jen záleží na určitém citu lyžaře pro skluz, a samozřejmě dobrou rovnováhou. Snadnější posouzení skluznosti je měřením času průjezdu určitého úseku tratě, ale i pocitově dokáže zkušený lyžař tuto vlastnost vyhodnotit.

Každá lyže je hodnocena více testéry, jejichž známky jsou uvedeny v tabulce pod patřičným jménem. V průběhu zpracování dat jsme odstranili známky zainteresovaných testérů (těch, kteří jsou spojeni s určitou značkou) a zároveň odmazali spodní extrémní hodnotu. Každý testér tak na svou známku vidí, což je pro čtenáře důkazem, že s výsledky nebylo nijak manipulováno.


Profily testérů NST 2012 – Benecko

Stanislav Henych

Věk: 63 let
Povolání: prodejce sportovního vybavení
Vztah k běhu na lyžích: bývalý reprezentant v běhu na lyžích, člen Rady úseku běžeckých disciplín SLČR
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích: 2. místo v běhu na 50 km mistrovství světa 1974 ve švédském Falunu
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 100 km
Oblíbená značka lyží: nemá
Oblíbená značka lyžařských holí: nemá
Oblíbená značka lyžařských bot: nemá


Ivan Masařík

Věk: 45 let
Povolání: OSVČ
Vztah k běhu na lyžích: prodejce sportovního vybavení
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
4. místo v biatlonu na Zimních olympijských hrách v Naganu 2008, 2 x 2. místo ve štafetě družstev na MS v biatlonu
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 500–600 km
Oblíbená značka lyží: Peltonen
Oblíbená značka lyžařských holí: Yoko
Oblíbená značka lyžařských bot: Alpina


Martina Chrástková

Věk: 27 let
Povolání: studentka postgraduálního studia na UK FTVS v Praze
Vztah k běhu na lyžích: reprezentantka ČR
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
3. místo na juniorském mistrovství světa v Rovaniemi (Fin) 2005, mistryně republiky
Počet ujetých kilometrů za sezónu: cca 2800 km
Oblíbená značka lyží: Rossignol
Oblíbená značka lyžařských holí: Swix
Oblíbená značka lyžařských bot: Rossignol


Marek Pazderský

Věk: 31 let
Povolání: servisman, prodejce lyžařského vybavení, trenér
Vztah k běhu na lyžích: závodník, servisman, prodejce lyžařského vybavení, trenér
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
50. místo na Vasově běhu, 54. místo na Birkebeiner maratónu
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 2 000 km
Oblíbená značka lyží: Ski Trab
Oblíbená značka lyžařských holí: Swix
Oblíbená značka lyžařských bot: Salomon


Leoš Jebavý

Věk: 46 let
Povolání: státní zaměstnanec
Vztah k běhu na lyžích: bývalý reprezentant v běhu na lyžích
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
2. místo na mistrovství republiky, mezinárodní mistr Finska
Počet ujetých kilometrů za sezónu: Do 1 000 km
Oblíbená značka lyží: Fischer
Oblíbená značka lyžařských holí: Swix
Oblíbená značka lyžařských bot: Salomon


Jiří Suchý

Věk: 35 let
Povolání: pedagog na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze
Vztah k běhu na lyžích: vědecký výzkum vlivu nadmořské výšky na lyžaře, závodník
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
3. místo na World loppet v Sapporu 2011, 23. místo na American Birkebeiner
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 2 500 km
Oblíbená značka lyží: Fischer
Oblíbená značka lyžařských holí: Swix
Oblíbená značka lyžařských bot: Salomon


Petr Kožíšek

Věk: 31 let
Povolání: konzultant, šéfredaktor BEZKY.NET
Vztah k běhu na lyžích: závodní minulost
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
10. místo na mistrovství republiky
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 1 000 km
Oblíbená značka lyží: Salomon
Oblíbená značka lyžařských holí: Bez vyhranění
Oblíbená značka lyžařských bot: Bez vyhranění


Ivan Šmaus

Věk: 50 let
Povolání: podnikatel
Vztah k běhu na lyžích: prodejce sportovního vybavení, trenér mládeže
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
3 x 10. místo na mistrovsví světa v lyžařském orientačním běhu, vítěz závodu světového poháru v LOB, 4. místo na Jizerské 50
Počet ujetých kilometrů za sezónu: neeviduje
Oblíbená značka lyží: Fischer
Oblíbená značka lyžařských holí: KV+ Oblíbená značka lyžařských bot: Salomon


Jaroslav Kupr

Věk: 31 let
Povolání: pedagog na katedře tělesné výchovy Technické Univerzity v Liberci
Vztah k běhu na lyžích: učitel lyžování ve školství a v lyžařské škole
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
přežití několika lyžařských maratónů
Počet ujetých kilometrů za sezónu: Neeviduje
Oblíbená značka lyží: Atomic
Oblíbená značka lyžařských holí: KV+
Oblíbená značka lyžařských bot: Atomic


Radek Šretr

Věk: 30 let
Povolání: živnostník
Vztah k běhu na lyžích: závodník
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích:
Mistr Evropy v seriálu dálkových běhů 2011. Mistr republiky na 50 km
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 3 500–4 500 km
Oblíbená značka lyží: Atomic
Oblíbená značka lyžařských holí: nemá
Oblíbená značka lyžařských bot: Salomon


Tomáš Řepík

Věk: 42 let
Povolání: freelancer
Vztah k běhu na lyžích: rekreační lyžař, spoluzakladatel Nordic Ski Testu
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích: nezávodil
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 1 000 km
Oblíbená značka lyží: nemá
Oblíbená značka lyžařských holí: nemá
Oblíbená značka lyžařských bot: nemá


Radek Žďárecký

Věk: 42 let
Povolání: manager
Vztah k běhu na lyžích: profesní žádný
Nejlepší sportovní úspěch v běhu na lyžích: nejsou žádné
Počet ujetých kilometrů za sezónu: 300 km
Oblíbená značka lyží: Fischer
Oblíbená značka lyžařských holí: Fischer