Na začátku června 2015 jsem vyzvedával v redakci NORDIC 13 typů kolečkových lyží od různých výrobců. Upřímně mě nezajímalo, kdo ty lyže vyrábí, kdo dováží a kdo prodává v Čechách. V ten okamžik jsem spíš řešil, jak se mi to vejde do auta, kde bylo tou dobou už jedno kolo a nějaké další sportovní harampádí. Termín byl trochu šibeniční, během tří týdnů bylo potřeba vše otestovat a s nějakým výsledkem vrátit zpět. Představu o testerech jsem měl v hlavě, ale bylo mi jasné, že dostat je na jeden víkend na jedno místo bude téměř nemožné.

Na lyžích se nakonec svezlo hodně Tygrů. Celkem šest z nás ale bylo dostatečně střízlivých a duchapřítomných k otestování všech 13 párů kolců. Test probíhal o třech víkendech v různých lokalitách. První byla stylově na tratích MS 2009 v Liberci Vesci. Kdo zná tamní tratě, dobře ví, že tam o kopec a pořádný sjezd není nouze. Bylo tam cca 15 stupňů, silnice ale suchá a nikdo nikde. Ideální podmínky pro to, objet pár koleček a vyzkoušet odšlapy, brždění, stříďák. Nakonec zbyl čas i na pokec s Martinem Koukalem, který nám doporučoval kolce, na nichž se dá sjet Ještěd.

Druhé testovací místo bylo v Praze, sice ne na Žižkově, jak byste mohli předpokládat, ale kousek vedle na vysočanské cyklostezce. Tam kopec nenajdete, zato je tam perfektní povrch k porovnání rychlosti a brždění.

Do třetice jsme na kolcích stáli na Lužických jezerech. Kilometrů perfektního povrchu je tam nespočet. A představte si, že i tam jsme našli kopec. Sice nebyl dlouhý, ale byl tam. Výhodou byla i možnost otestovat dojezd jednotlivých kolců. Samozřejmě se to nedá porovnávat kvůli mírně odlišné rychlosti koleček a ložisek, ale je to velmi zajímavý test pro porovnání reality s názorem jezdce. I na to se můžete v testu těšit. Lužická jezera nás také obšťastnila lehkou bouřkou, a hned jsme tak mohli pozvednout testování o mokré zkušenosti. Rozdílné chování na mokrém povrchu patřilo určitě mezi největší překvapení.

Náš požadavek byl otestovat klasické lyže se středně pomalými kolečky. Firma SRB nás pro test obohatila ještě o jeden pár Combi lyží, což nebylo zcela žádoucí, ale pro porovnání příjemné. Naší velkou výhodou je, že nejsme (myšleno Žižkovští tygři) smluvně svázáni s žádným sponzorem. Proto si troufám říct, že tento test může být opravdu nestranný. Materiál náš oddíl nefasuje, maximálně ho nakupujeme se slevou, za což děkujeme ochotným podporovatelům. Výjimkou byla v minulé sezóně firma Madshus, která ale kolečkové lyže nevyrábí.

Uvidíte sami, že preference jezdců byly velmi rozdílné. Cílem tohoto testu není oznámkovat jednotlivé lyže podle sporného žebříčku, ale porovnat jejich vlastnosti s tím, co nám slibují výrobci, a zjistit, pro koho by taková lyže mohla být vhodná. Nikdo z nás předem netušil, jak drahou lyži má na noze, a tak naše názory nejsou zkresleny ani cenovým aspektem. Zkušenosti máme rozličné, někdo z nás na kolcích začíná, jiný jezdí už léta. Ale znáte nás, jsme kamarádi a pohodáři, kteří ve stopě nechají srdce, ne oddíl placených profíků. Prvním poznatkem bylo, že čím víc pícháte, tím víc to jede.

Jaký vyplynul závěr?

Jednoznačně to, že lyže se od sebe lišily více, než jsem čekal. Na některých se dalo brzdit lépe, než bych hádal, a řadu z nich bych si klidně pořídil. Já své favority mám a všichni ostatní testeři také (viz tabulka). Jak bylo napsáno na začátku, cílem testu nebylo vychválit jeden pár a pohanit nějaký jiný. Vesměs na všech by se dalo slušně trénovat, což by také člověk za 5+ tisíc korun očekával. Na některých je ale trénink o fous pohodlnější.
Profily testerů:


Tomáš Kálal

Věk:     třicet už mi bylo
Výška:     182 cm
Váha:     +/- 75 kg

Na kolcích jezdím pravidelně před zimou, mám kolce značky „Eagle“.


Tereza Kálalová

Věk:     ještě mi nebylo třicet
Výška:     168 cm
Váha:     lehoulince přes 60 kg

Trénuji na kolcích vždy na podzim, charakterizovala bych se jako středně pokročilý jezdec.


Tomáš Buriánek „Buri“

Věk:     26
Výška:     185 cm
Váha:     i po večeři 75 kg

Na kolcích trénuji každý podzim, v podstatě od mala. Aktuálně jezdím na značce PowerSlide.


Adam Kaňka

Věk:     27
Výška:     188 cm
Váha:     85 kg

V žákovských kategoriích a mladším dorostu jsem na kolcích stával pravidelně. Následovala ale dlouhá pauza, kterou ukončila až vysoká škola a oddíl Žižkovských tygrů, s nimiž jsem do toho zase pěkně šlápnul. Aktuálně mám kolce značky V2.


Martin Sajdl „Sajdlík“

Věk:     Optimální
Výška:     Akorát
Váha:     pár kilo navíc

Na kolcích jezdím pouze občas a nerad. Když už, tak radši ve skupině, protože mě to samotného fakt nebaví. Je to dobré na vystřízlivění, se zbytkem po večírku se donutím snáze.


Michal Voráč „Fénix“

Věk:     mlaďoch
Výška:     176 cm
Váha:     +/- 72 kg

Na kolcích jsem stál poprvé v životě, ale lyžuju jak drak… Nedoporučuji dopoledne inline a odpoledne poprvé stát na kolcích – první kroky jsou o držku. :-)Tester     Terka Tom Adam Buri Sajdlík Fénix
Vítěz testu     Swix Classic Roadline C2 Swenor Fiberglass SWIX Classic Roadline C2 Maplus Classic MSK0030 Swix Flex C2 Swenor ALU
Propadák testu     One Way Classic 7 Ski Go ALU Classic One Way Classic 7 Ski Go Carbon Classic One Way Classic 7 Ski Go ALU Classic
Doporučil bych pro začátečníka     Swenor obojí Swix Roadline Swenor ALUTECH Swenor obojí Swenor obojí Swenor ALUTECH
Test kolečkových lyží 2015