Trénink na prvním sněhu – jak správně začít?
Každý podzim vidí trenéři běžkařů stovky ambiciózních lyžařů, kteří se řadí do fronty, aby dělali stejné chyby, jakmile první sněhové destinace nastartují rolby a otevřou brány.
V Trysilu a Sjusjøenu byly začátkem listopadu otevřeny první zasněžené okruhy. Brzy otevře své okruhy Beitostølen a ve Švédsku otevřelo své areály několik známých destinací. Trenéři však varují před brzkým nástupem tréninku na sněhu.
Téměř nikdo v Norsku není dostatečně trénovaný v běhu na lyžích, aby se mohl vydat na náročné závodní tratě, navíc při relativně špatných podmínkách.
Také není třeba za každou cenu spěchat na lyže v listopadu.
Nespěchejte, správně dýchejte břichem a soustřeďte se na dobrý trénink. Systematický a cílevědomý trénink na suchu má mnoho výhod, spíše než čekání ve frontě na krátkém a kopcovitém okruhu se špatnými sněhovými podmínkami.
To říká i elitní trenér Erik Bråten Guidon. Zkušený trenér běžeckého lyžování vidí každý podzim stovky ambiciózních běžců, kteří stojí ve frontě, aby se dopustili stejných chyb, jakmile destinace s prvním sněhem nastartují rolby a otevřou brány do prvních lyžařských stop.
Bråten Guidon, který pracoval s řadou norských elitních běžců včetně Ragnhild Gløersen Haga a nyní je trenérem švýcarského národního týmu, je jedním z mnoha trenérů běžeckého lyžování, kteří varují před tím, aby se nechali oslnit sněhem, který napadl v loňském roce.
Tři nejtypičtější chyby
Toto jsou tři nejtypičtější chyby, kterých se na prvním sněhu dopouštíte, a to bez udání pořadí:
- Hodiny chůze a „plácání“ na lyžích s tak nízkou intenzitou, že technika selhává.
- Hodinové lyžování v mírně nebo výrazně vysoké intenzitě, která neumožňuje udržet minimální technickou plynulost.
- Přechod ze 100% tréninku na suchu na trénink na 100 % na lyžích, jakmile se otevřou první stopy.
První dva body mohou být vnímány jako protichůdné, ale spíše jde o to, že představují dva protipóly. Málokdy se vidí, že by někdo dělal všechny tři chyby najednou,“ říká Bråten Guidon.
Vysvětluje, že oba první body mají obvykle stejnou základní příčinu.
„Problémem téměř všech prvních tréninků na sněhu je, že se téměř vždy nacházejí na náročných okruzích. Navíc ani ty nemají zrovna slavné sněhové podmínky. Obvykle se jedná o základ z uloženého sněhu, často s trochou umělého sněhu navrch. Ten se může rychle proměnit v rozbředlý, překrystalizovaný sníh, na kterém je obtížné se udržet. A teď, když spousta lidí lyžuje na krátkých okruzích, které se nabízejí, jsou podmínky ještě náročnější,“ říká Bråten Guidon.
„Tato kombinace je pro většinu lidí příliš náročná, téměř bez ohledu na jejich úroveň a tréninkové zázemí.
Téměř nikdo není dostatečně trénovaný, aby zvládl náročné závodní tratě s relativně špatnými podmínkami s minimálním technickým profilem a zároveň udržel tepovou frekvenci na úrovni 1. Pouze běžci národních týmů a někteří běžci v soukromých týmech jsou na to dostatečně dobří. Alespoň nyní při přechodu tréninkem na suchu a na sněhu,“ říká Bråten Guidon.
„Pak se stává, že mnozí na začátku sněhu spadnou buď na první, nebo na druhou ze tří typických chyb.
„V tak náročných podmínkách nakonec spousta lidí jezdí se špatnou technikou, protože nedokážou udržet minimální technickou jízdu při zachování nízké intenzity v první zóně. To znamená, že z času stráveného na prvním sněhu nemají kýžený technický ani fyzický přínos,“ říká Bråten Guidon.
Na druhou stranu ti, kteří se dopouštějí chyby číslo dvě, jdou sice v zásadě pro správným směrem, ale nechají se unést vlastním tréninkovým zápalem.
„Mnoho lidí má tendenci jezdit příliš rychle, když přijedou na první sníh, právě proto, aby jeli technicky správně. Nebezpečí ale spočívá v tom, že se trénink pak často stává příliš náročným, tedy polovičatým. A pokud navíc trénujete často příliš dlouhou dobu, hrozí, že do závodní sezóny přijedete více unavení, než natrénovaní,“ vysvětluje.
Bråten Guidon radí těm, kteří propadnou jedné z těchto dvou typických chyb, stejně: „Když jdete na lyže poprvé, ujistěte se, že lyžujete správně. Musíte jet dostatečně rychle, abyste udrželi minimální technickou plynulost. Pokud to znamená jet ve druhé nebo dokonce třetí tepové zóně, pak to zkuste. Ale musíte odpovídajícím způsobem zkrátit čas.
Odložte hodinky a jeďte takovou rychlostí, jakou potřebujete, abyste jeli technicky správně. Ale pak jezděte například hodinu místo hodiny a půl. Nezapomeňte také, že regenerační trénink je stále důležitý. Když tedy absolvujete těžší tréninky na sněhu, než jste měli v plánu, je dobré přidat klidné vyjížďky na kolečkových lyžích nebo běhání na suchu.
Vyhněte se příliš náhlému přechodu
Poslední ze tří typických chyb na prvním sněhu je náhlý přechod ze stoprocentního tréninku na suchu na stoprocentní trénink na lyžích, jakmile se otevřou první zasněžené okruhy. To je málokdy dobrý nápad.
Pokud cestujete do prvních zasněžených destinací na čtyřdenní soustředění, je to jiná situace, kdy absolvujete přes noc spoustu tréninků na lyžích. Ale pokud najednou napadne půl metru sněhu a vy máte v okolí tratě a najednou se vykašlete na trénink na suchu kvůli sněhu, taky to není ideální. Důležitá je postupná adaptace a přechod,“ říká Bråten Guidon a dodává:
„Je mnohem lepší trénovat dobře na suchu, než špatně na sněhu. Proto je dobré absolvovat několik náročných tréninků na suchu, i když máte přístup na sníh. Obecně platí, že až do Vánoc můžete používat jak kolečkové lyže, tak lyže. Po celou zimu byste také měli udržovat jednu nebo dvě krátké procházky nebo výběhy. Bude vám to ku prospěchu, a to nejen při přechodu na sezónu na sucho.
Dostat se v listopadu na sníh není otázkou života a smrti
Bråten Guidon také připomíná, že není třeba spěchat na sníh, jakmile se otevřou první bílé stopy.
Pro většinu lidí, s výjimkou elitních lyžařů a juniorů, kteří se účastní specifických závodů, je před Vánocemi jen málo důležitých závodů. Norský pohár juniorů začíná až po Novém roce a to platí i pro většinu dálkových závodů,“ říká Bråten Guidon pro Langrenn.com.
Aktualizováno 5. listopadu 2024: Verze tohoto článku vyšla na stránkách Langrenn.com na podzim 2023.
Další typy pro předsezónní tréninky najdete na našem webu zde.