Zamyšlení nad faktory výkonnosti

By bezky • 20.12.2011
Pravidelně každý rok na podzim, v čase intenzivních kvalitních tréninků před hlavní sezónou, jsme konfrontováni se ztrátou motivace mnoha lyžařů-běžců. Bohužel uplynula již dlouhá doba od jarních měsíců, kdy jsme plni odhodlání plánovali výsledky nové sezóny a s jejich vidinou podstupovali úmorné nabíhání kilometrů. Stávající sychravé počasí spojené s nekonečným čekáním na sníh motivaci příliš nepřidá. A tak se stává, že u nich přibývá dnů bez tréninku především proto, že uvadla motivace a nová přijde až s prvním sněhem. A pak již marně žehrají na doby, kdy to tak trochu flákali, a přemýšlí, zda výkonnost nemohou případně ovlivnit i jinak než pouze tréninky.

Je jasné, že mohou. Kromě správné systematizace tréninku mají na naši výkonnost a závodní výsledek významný vliv i další faktory. Mezi nimi mnohé samozřejmě napadne kvalita vybavení a správně namazané lyže. Ale jaké jsou další?

**Technika a chytrost na trati**. Správná technika nám umožňuje lépe hospodařit se silami. Technicky správně prováděný pohyb je nejen rychlejší, ale i ekonomičtější. Proto se vyplatí na prvním sněhu dokonale pilovat techniku, i když ostatní už dávno najíždějí nezbytné kilometry. A při samotném závodě pak přemýšlejte – nad profilem, nad taktikou, nad vašimi silami a schopnostmi atd. Není vhodné jet sám, když můžu „odpočívat“ ve vlaku za skupinkou. Není záhodno riskovat, že soupaž vydržím celých 50 kilometrů – raděj si občas pomožte odrazem nohy či prohoďte stříďák i tam, kde byste normálně jeli soupaž.

**Životospráva**. Zde se neblaze odráží nejen to, zda jsme si večer před závodem dopřáli pár piv či něčeho ostřejšího, ale i dlouhodobý stravovací režim a to, zda upřednostňujeme spíše nutričně bohatá jídla včetně ovoce a zeleniny před tučnými pokrmy a sladkostmi. Tělo každého aktivního člověka a sportovce především nelační po plném žaludku čehokoliv. Naše buňky uvnitř těla jsou hladové po živinách, vitaminech, minerálech a dalších látkách, které nám dodají potraviny v co možná nejpřirozenější podobě. Preferujme proto ve svém jídelníčku rýži, celozrnné těstoviny a celozrnné pečivo, brambory, ovesné vločky, ryby, hovězí a kuřecí maso a určitě hojně ovoce a zeleniny. Naopak omezme sladkosti, přepálené tyky, tučná a smažená jídla.

Určitě nám prospěje, když budeme umět řídit příjem různých druhů potravin v závislosti na trénincích – například vhodné sacharidy (s rychlým či středně rychlým glykemickým indexem) doplněné o něco bílkovin přijaté po skončení tréninku zkvalitní naši regeneraci, tedy doplní rychleji vyčerpaný glykogen ve svalech. A tím umožní častější zapojení intenzivních tréninků, což se samozřejmě projeví i v naší výkonnosti. Výsledný čas závodu pozitivně ovlivní i správně doplňované zdroje energie v jeho průběhu a vhodná skladba jídelníčku posledních několik hodin před startem. Tělo sportovce je enormně zatěžováno, vydává mnoho energie nad běžný rámec, a proto by i její příjem měl být tomu adekvátní – co do kvality, rychlosti vstřebání, i kvantity bez zbytečného zatěžování organizmu. Zde se jako efektivní řešení nabízí speciální výživa pro sportovce.

**Pitný režim** – další důležitý faktor pro celkovou výkonnost. Měli bychom jej dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku. Tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu, a to se ještě nemusíme bavit o projevu žízně.

Nedostatek spánku a psychická vyčerpanost také předurčuje neúspěch. Máte-li týden do závodu, plánujte si do svého denního harmonogramu dostatek spánku a psychicky nenáročné dny. Čtyřdenní služební cesta v týdnu před závodem spojená s mnoha kilometry za volantem a řešením firemních záležitostí dlouho do noci v žádném případě nenahrává splnění jarního odhodlání o pokoření osobního rekordu na Jizerské či Jilemnické 50.

**Vojtěch Břečka**
www.NordicTeam.cz

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Ski Classics vydává nová pravidla pro profesionální týmy

    Ski Classics Pro Tour představuje aktualizovaná pravidla pro profesionální týmy na XVI. sezónu. Tato nová pravidla jsou navržena tak, aby průběžně zvýšila soutěživost a zajistila větší zastoupení sportovců z více národů. Nové složení profesionálních týmů (Pro Team): Složení týmu: každý Pro Team musí mít minimálně 6 a maximálně 10 závodníků.Vyváženost pohlaví: v týmech musí být alespoň...

    by Vendula Křoustková

    01.10.2024
  • Zlato z MČR na kolečkových lyžích klasicky pro Bauera a Janatovou

    by Adéla Ročárková

    28.09.2024
  • Mistrovský sprint ovládl Luděk Šeller a Kateřina Janatová

    by Adéla Ročárková

    28.09.2024
  • MČR v Liberci začíná, Novák bude kvůli operaci chybět

    by Adéla Ročárková

    27.09.2024
  • Nový bodovací systém by měl udržet napínavost Ski Classics po celou sezónu

    by Adéla Ročárková

    25.09.2024