6 tipů, které vám zpříjemní výlet na běžkách

By bezky • 10.12.2020
Do těchto tipů jsme nezahrnuli základní běžkařskou výbavu – běžky, boty, vázání a hole. Bez čeho si běžkování neumíte představit vy? Anebo naopak: co byste označili za zbytečnost? K základní výbavě snad jen to, že pokud sháníte kvalitní běžky, například jako dárek pod vánoční stromeček, dobrou pověst mají „běžky Atomic“:https://www.topski.cz/cz/znacky/atomic/bezky/. Ty jsou spolu s jinými renomovanými značkami lyží a lyžařské výstroje – Sporten, Rossignol, Salomon, Fischer… – právě zlevněné na topski.cz. A teď už přejdeme k jádru věci.

1. Dobrá kondička
=================
Jestli nechcete po deseti minutách na běžkách odpadnout a chcete si užívat krás zasněžené přírody co nejdéle, nepodceňujte důležitost fyzické přípravy. Zabrat byste měli minimálně měsíc před sezónou. Nestihli jste to? Začněte teď, je to vždycky lepší než nic. Tréninkem si zvýšíte výdrž v terénu a eliminujete riziko bolesti svalů po běžkování. Procvičujte svalstvo celého těla a střídejte aerobní cvičení s anaerobními.
Při klasickém běhu, jízdě na kole… i posilování oceníte obuv „Nike air max“:https://www.topski.cz/cz/znacky/nike/boty-nike/air-max/. Jsou to botasky, které si oblíbilo mnoho slavných sportovců. Charakteristickým znakem a zajímavým designovým prvkem série Air Max je viditelná bublina v zadní časti mezipodrážky. Tato bublina má důležitý úkol: tlumit nárazy a zvyšovat váš výkon.

2. Funkční oblečení
===================
Vedle botasek Nike Air Max je úžasnou vymožeností současné doby „termoprádlo“:https://www.topski.cz/cz/zimni-sporty/lyzarske-obleceni/panske-obleceni/termopradlo/. Díky vysoké elasticitě materiálu nás během sportování neomezuje v pohybu a díky vysoké prodyšnosti a rychlému schnutí udržuje v optimálním rozmezí naši tělesnou teplotu. Na kvalitním termoprádle se nacházejí mapy, které jsou materiálovým složením přizpůsobené konkrétním zónám na těle. Při zimních outdoorových aktivitách – a tou běžkování bezesporu je – bychom si ale samozřejmě jen s termoprádlom nevystačili. Aby mohlo správně fungovat, je důležitá i funkčnost dalších vrstev – mikiny a případně i tenké bundy. A pro úplnost doplňme, že k běžkařskému oblečení patří i nepromokavé zateplené kalhoty a čepice či čelenka na hlavu.

3. Rukavice
==================
Rukavicím tu věnujeme samostatnou položku, jelikož (hlavně u začátečníků) se jejich význam při běžkování často a neprávem podceňuje. Ke svižnému pohybu vpřed přispívají nejen nohy, ale i ruce. Pokud tedy nemáte na holích korkový protismykový grip, nebo aspoň vnitřní strana úchopu není z protismykového materiálu, co nejdříve se poohlédněte po kvalitních rukavicích. Rukavice vám zajistí pevné držení holí a přitom ani nebudete vědět, že je máte na rukou. Měly by být teplé a zároveň tenké, aby se vám z rukou nevytratil cit. Součástí některých luxusních modelů je dokonce technologie Tech Touch, která vám umožní používat dotekový displej, aniž byste si museli rukavice sundávat.

4. Běžkařské brýle
==================
V otevřené, zasněžené krajině silněji působí UV-záření. Škodlivé je spíše z dlouhodobého hlediska, ale i při krátkém výletu může být odraz slunečních paprsků na sněhu pro vaše oči velmi nepříjemný a může je rychle unavit. Kromě toho se může náhle rozfoukat vítr a do oka vám může vletět nějaké smítko. Proto dozajista nikdo nepochybuje o důležitosti běžkařských brýlí, které dobře přiléhají k obličeji- s odolnými skly, dostatečným UV-filtrem a případně i s úpravou proti zamlžení.

5. Mastný krém na obličej a balzám na rty
=========================================
Intenzivnímu působení slunce, větru a mrazu jsou vystaveny všechny nezakryté časti obličeje. Pokud se domů nechcete vrátit s opálenými kruhy kolem očí, které jste si asi nepřáli, nebo s podrážděnou pokožkou a popraskanými rty, mějte po ruce ochranný krém a balzám na rty. Především balzám se totiž brzy slíže a následky pocítíte téměř okamžitě. Ale na delších trasách a v horších povětrnostních podmínkách je třeba opakovaně mazat celý obličej. Nevolte hydratační kosmetiku na bázi vody, raději sáhněte po mastném krému.

6. Teplý nápoj
==============
U fyzicky náročných výletů na běžkách, které trvají déle než půl hodiny, vám hrozí dehydratace, i když žízeň necítíte. Napijte se tedy před běžkováním, během něj i po něm. Vhodným nápojem je čistá nesycená voda a ještě lepší je neslazený ovocný či bylinkový čaj.
Zásobu pití si můžete uložit do praktického opasku s držákem na láhev nebo do termoizolační ledvinky. Každá termoledvinka z Topski udrží optimální teplotu nápoje v láhvi o objemu 750 ml až 1 l po dobu čtyř hodin. A samozřejmě v ní je dostatek místa i na osobní věci – klíče, mobil apod.
Teplý nápoj vás také rychleji zbaví mírné zimnice, která je po větší tělesné námaze běžná.

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Lipnolopet: Z lodi přímo na start

    V sobotu se uskuteční třetí ročník Energamo Lipnolopet a jeho přímý přenos můžete sledovat v České televizi. Zajímavé informace o závodě jsme se dozvěděli od hlavního pořadatele Marka Pazderského.

    by Adéla Ročárková

    03.10.2024
  • Alvar Myhlback: „Lyžování je v podstatě můj život“

    by bezky

    03.10.2024
  • FENIX SKI TEAM JESENÍK POTŘEBUJE VAŠI POMOC

    by Vendula Křoustková

    02.10.2024
  • Nová verze bezky.net

    by Vendula Křoustková

    01.10.2024
  • Nordic Walking: Ideální příprava na zimní běžkařskou sezónu

    by Adéla Ročárková

    01.10.2024