Jak si vybrat hole na běžky
**Správná délka je základ**
.=
V první řadě je potřeba se rozmyslet, zda si chcete pořídit hůlky na bruslení nebo klasiku. Kombi lyže nebo boty nejsou úplně ideální, ale v případě hůlek opravdu nedoporučujeme jedny hole pro oba styly.
Hole na klasiku by měly sahat maximálně do výšky podpaží lyžaře a hole na bruslení po bradu, nejvýše po nos. Pokud budete mít hole na klasiku delší, nemáte šanci se včas z holí odrazit a bude pro vás těžké synchronizovat střídavý pohyb rukou a nohou při běhu klasickou technikou.
Často také můžeme potkat ve stopě lyžaře, kteří při bruslení vypadají, jako kdyby spíš s holemi pádlovali, než lyžovali. Myslí si, že čím delší hole, tím lepší, ale opět trpí technika i tělo.
***Přehled délek holí a výšky lyžaře můžete najít zde:***
https://bezky.net/clanek/1176-jak-vybrat-spravnou-delku-bezeckych-holi
.=
**A co materiál?**
Nejlehčí modely holí jsou vyrobeny ze 100 % karbonu, ale existují i kompozitové hole, které obsahují různý podíl karbonu a od toho se odvíjí i cena. Jestliže nejste závodník, co řeší každý gram, nebojte se holí například s 30-50 % podílem karbonu, většinou se jedná o velmi kvalitní hole za slušnou cenu. Existují i hliníkové hole, které pořídíte do 1 000 Kč, o ně se však spíš dobře opírá, ale zvedají se hůře. Na začátek určitě postačí, ale jakmile už máte na běžkách určité zkušenosti, nepadáte a nehrozí zlomení hole, připlaťte si za kompozitové.
.=
***Podívejte se na test holí*** z Nordic magazínu č. 39, kde si můžete vybrat modely, které budou ideální pro vaši výkonnost i peněženku:
[* https://farm2.staticflickr.com/1854/43621547054_f92e197b21.jpg *]
(Foto: Adam Klingeteg)
**Křehký karbon**
.=
Pro začátečníky je samozřejmě zbytečné investovat tisíce do nových celokarbonových holí a je zde větší riziko, že hůl zlomí při pádu, nebo během kontaktu s holí druhého lyžaře. Výjimečně karbonová hůl praskne jen proto, že máte příliš velkou sílu a zlomíte ji tlakem.
.=
Dejte si pozor na zmrzlou stopu, často na konci zimy podemletou vodou, kde se tvoří díry a snadno se do nich hůl zapíchne a zlomí. Je potřeba v daném okamžiku nezabrat plnou silou, ale naopak hůl povolit a vysunout. Někdy stačí jen ťuknutí o hůl kamaráda a máte svou na dva kusy, někdy i tu kamarádovu. Naštěstí už existuje několik opraven karbonových produktů od rybářský prutů, přes tenisové rakety až k běžeckým holím, kde se většinou oprava hůlky pohybuje mezi 300 – 600 Kč.
[* https://farm2.staticflickr.com/1879/44337826531_618716491a.jpg *]
**Dobrý poměr cena/výkon**
.=
Jestliže chcete koupit ten nejlepší model, dejte si při nákupu pozor. Existuje více typů označení 100% karbonu, přičemž záleží, jak je karbon „pletený“ a od čehož se odvíjí také jeho tuhost. Design hole bývá velmi podobný a liší se často drobnou obměnou v názvu modelu či typu karbonu, poznáte to především na ceně, řádově může být rozdíl i 2 000 – 4 000 Kč.
.=
Pokud chcete to nejlepší na trhu, tak kvalitou a lehkostí vyhrávají Swix triac 3.0, ale vedou i v ceně a ne každému se chce dát 11 000 Kč pouze za hole.
Velmi dobré z hlediska kvality jsou i Fischer RCS Air Carbon, které obsahují 100 % karbonu, ale nejedná se o top závodní model, koupíte je za 4 200 Kč.
Hodně zajímavým modelem je také Leki Speed Carbon obsahující 85 % karbonu, na pocit velmi příjemná hůl s praktickým nacvakávacím poutkem za 3 840 Kč.
Pro většinu lyžařů, kteří se nehoní za výsledky, nebo chtějí na trénink levnější hole, lze doporučit hole Rossignol Carbon 50 (50% podíl karbonu, 2 590 Kč), Ski-Go Vasa (50% podíl karbonu, 1 690 Kč), nebo Exel Centra (45% podíl karbonu, 1 840 Kč).
.=
(Pozn. red.: Doporučené značky holí byly vybrány na základě testu holí z Nordic magazínu č. 39, všechny uvedené katalogové ceny jsou ze sezóny 2017/18)
[* https://farm2.staticflickr.com/1884/29401993067_9973cb17eb_z.jpg *]
.=
(Foto: Hole na kolečkové lyže jsou opatřeny speciálními hroty na asfalt, abyste si neničili košíčky s měkčími hroty vhodnými na sníh – více o vybavení na kolečkové lyže zde:
https://bezky.net/clanek/1083-koleckove-lyze)