Jak vybrat běžky na klasiku a skate – délka, tvrdost a vodivost lyží

By bezky • 23.10.2018
.= Když si něco kupujeme, často si vybíráme podle značky nebo vzhledu. Nesmíme však zapomínat, že hlavní kritérium, podle kterého bychom měli běžky vybírat, je to, zda na nich chceme bruslit nebo jezdit klasicky. S tím samozřejmě souvisí délka, tvrdost a vodivost lyže.

.=
Začněme rovnou doporučenými údaji pro délku lyží, jelikož řada očí by se je v tomto článku stejně okamžitě snažila vyskenovat.

.=
Tudíž: **běžky pro klasiku** se doporučují v délkách **20 až 30 cm nad výšku vaší postavy**, **běžky na bruslení 0 až 10 cm nad temeno vaší hlavy**, a univerzální kombi běžky někde mezi těmito dvěma údaji, tedy zhruba 10 až 20 cm nad hlavu. Jedno praktické upozornění: bude-li se vám zdát, že lyže určité délky se vůči vaší postavě jeví kratší, než mají na sobě napsáno, nejde o zdání – je tomu skutečně tak. Na lyži deklarovaný údaj označuje délku skluznice po celém jejím podélném průhybu včetně ohbí špičky lyže. Reálná délka lyže při kolmém postavení vychází zhruba o 3 až 5 cm kratší.

.=
Tak. Nyní, když jsme hotovi se všemi těmi čísly, můžeme přejít k tomu, co je při výběru lyží OPRAVDU důležité. Řeč bude nikoli o barvě, nýbrž **TVRDOSTI běžek**.

.=
Proč na míře tvrdosti běžek tolik záleží? Příliš tvrdou klasickou lyži dostatečně neprošlápnete, bude vám při odrazu tzv. ustřelovat. Pořádně otravná a vysilující situace. Příliš měkká klasická lyže bude naopak svou plnou plochou skluznice sedět na sněhu po celou fázi skluzu lyže, čímž se zvyšuje tření lyže o sníh, zkracuje skluz a významně zpomaluje rychlost jízdy. Ani takový zážitek nestojí za mnoho. U bruslících lyží to není jiné. Popravdě, i když zde tvrdost není až natolik kritická, příliš tvrdá bruslička vám stále může ustřelovat díky nedostatečné kontaktní ploše – zejména na tvrdém, zmrzlém sněhu. Měkká bruslička bude zase zbytečně pomalá.

[* https://farm2.staticflickr.com/1897/44187107862_09dfff30cd.jpg *]

(Foto: Besocial)

.=
**Správnou tvrdost lyže si nechejte změřit/určit od obchodníka.** Nejlépe takového, který provádí i dlouholetý a plný servis lyží a je jím pověstný. Specializovaných běžkařských obchodníků/servizáků není mnoho, ale z té nejvyšší pomyslné ligy je k nalezení v Karlových Varech u Jaroše “Gregory” Řehořka (Hudy Nordic Racing Centrum), v Liberci u Radima Nyče (Nyč Sport) nebo v XC sportu u Jaroslava Knápka.

.=
Pojďme dál. Vedle tvrdosti běžek existují ještě další funkční vlastnosti lyží, již ne příliš oku (či ruce) patrné. Jde o jejich vlastní rychlost, vodivost a točivost. Všechny tyto vlastnosti se do určité míry jedna s další perou, nesouhlasí spolu. Čím je lyže rychlejší, tím hůře vede a točí. Čím snáze vede, tím hůře točí. A samozřejmě naopak.

.=
Ze všech tří jmenovaných je nejdůležitější rychlost, následuje vodivost, točivost bývá na úkor předešlých dvou faktorů potlačena, nikoli však ignorována – zejména v posledních několika letech. Míním tím tzv. carvingové vykrojení, které ze sjezdových lyží proniklo i k běžeckým – nejdřív exkluzivně k bruslařským modelům, v posledních letech standardně i ke klasickým. Novodobé carvingové běžky se vyrábějí s nepatrně rozšířenou patkou a špičkou a užším středem. Zpočátku se tato novinka týkala výhradně závodních a sportovních modelů lyží, dnes se však již vykrajují naprosto všechny typy a kategorie napříč sortimentem značky. Vykrojení nebývá nikterak drastické: výrobci jej běžně uvádí vytištěné v “tiráži” s ostatními technickými údaji na grafice na patkách lyží. Například mé loňské modely Worlcup Atomiců citují vykrojení (neboli sidecut) odzadu 44-42-43 mm, ale například loňské i letošní RCS Fischery (klasické i bruslící) mají oboje rovný tvar (41-44-44 mm). Přičemž na starších Fischerkách jsem vykrojení našel!. Na pár sezón starých Atomicách pak čtu rozměry 47-44-47 mm. Madshus své závodní modely vykrojuje 44-40-44, Salomon naprosto nepatrně 44-43-44. Z čehož plyne, i v této oblasti se neustále experimentuje. Kdoví, zda ne pouze z marketingových důvodů.

.=
A jaká stojí logika za tímto carvingovým krojením běžek? Naprosto totožná jako u sjezdovek. Lyže vykrojená a navíc vahou lyžaře zatížená snadno “sama” zatáčí. Bruslí-li závodní lyžař dlouhým skluzem, rovná (tedy carvingově nevykrojená) zatížená běžka nabere nežádoucí točivý směr ven z dráhy pohybu – to závodního běžkaře stojí drahocenný čas a delší, zbytečně ujetou dráhu navíc. Carvingové krojení lyží způsobí zatočení dovnitř, čímž eliminuje ono vnější vybočení a bruslící lyžař tak docílí kýženého dlouhého skluzu rovně vpřed, bez rušivého vytáčení. Zároveň se vykrojená běžka snáze zařízne při každém novém bruslícím skluzu do sněhu, a v konečném důsledku tak umožní přesnější, energičtější odraz a lepší vedení v celé fázi skluzu.

[* https://farm2.staticflickr.com/1818/42427959610_e1c648dca0.jpg *]

(Foto: Maloja)

.=
Čímž jsme opět zpátky u vodivosti lyže. Té se věnuje o řád vyšší pozornost právě u bruslících běžek. U klasických se totiž předpokládá, že lyže klouže v řádně vyfrézované stopě, a vést příliš nepotřebuje. Zlepšené vodivosti bruslících lyží dosahují výrobci zejména tužší patkou i špičkou lyže a zdůrazněnou tuhostí lyže ve zkrutu. Před lety se experimentovalo i s více vodícími žlábky ve skluznici, které měly vést (o zřejmě vedly, kdoví) opět k lepší vodivosti. Pamatuju se, že už mé dorostenecké závodní brusličky zpřed dvaceti let (tehdy proslulé domácí, ještě socialistické Bohemia SI skating – pamětníci znají) měly ve své (už tehdy grafitové) skluznici 3 podélné minižlábky. Trojnásobná práce při stahování parafínu oproti běžným jednožlábkovým. Což, podezírám, je také jedním z rozhodujících důvodů, proč se dnes bluslí zpět na jednožlábkových lyžích.

Další informace o tvrdosti běžek a jejich výběru najdete zde:

https://bezky.net/clanek/742-nove-lyze-mereni-tvrdosti-vyber-struktury-a-prvni-pece

https://bezky.net/clanek/1327-jaky-zvolit-typ-bezeckych-lyzi

https://bezky.net/clanek/1149-jak-si-vybrat-spravne-bezky

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Northugova spolupráce s König Ludwig laufem a vznik nového laufařského seriálu

    Bývalý lyžařský král zahajuje rozsáhlou spolupráci s prestižním německým závodem König Ludwig laufem, který je populární u českých lyžařů, a odhaluje plány vytvoření zcela nového seriálu běžeckých závodů, a to od roku 2026.

    by Adéla Ročárková

    24.09.2024
  • Čeští servismani a trenéři pomáhají v zaplavených oblastech

    by Adéla Ročárková

    24.09.2024
  • Prvenství na Klarälvsloppetu pro Novaka a Stakstona a vítězná premiéra pro Nilssonovou

    by Adéla Ročárková

    23.09.2024
  • Hamrskiroll vyhráli Grohová a Řezáč

    by Adéla Ročárková

    22.09.2024
  • Tým bratrů Auklandových posiluje

    by Adéla Ročárková

    20.09.2024