Pití během dlouhého závodu a tréninku
„Od doby, kdy jsem začal běhat dlouhé tratě, se toho hodně změnilo,“ říká vítěz Vasova běhu Emil Persson a přemýšlí o tom, jak pít během dlouhého závodu a tréninku.
„Změnilo se i vybavení a to je něco, co hodně testujeme. Vyjasňujeme si pojmy a ukazujeme, co je nového. Dnes můžete dostat patnáctiminutovou penalizaci za odhazování odpadků v přírodě a odhození spotřebovaného gelu nebo jiných předmětů. Někteří lidé za to byli potrestáni, a tak se věci posunuly.
Máme odpadkové zóny, které se často nacházejí hned za občerstvovacími stanicemi,“ říká Bosse Ybe ze společnosti Coxa, která je lídrem, pokud jde o výrobky, z nichž lyžaři pijí. Běžecké lyžování jde ve šlépějích cyklistiky, která má nyní také vyhrazené odpadkové zóny a za porušení těchto pravidel může být závodník penalizován.
Přizpůsobeno pro závod
„Obvykle při tak dlouhém závodě, jako je Vasův běh, vypijeme 6-8 gelů. Ale je to přizpůsobené závodu, někdy je to méně a někdy více,“ říká Emil Persson, který po skvělé sezoně v roce 2023 vyhrál Vasův běh i Ski Classics celkově.
„Důležité je začít brát gel včas. Nejlépe během prvních 30 minut závodu. Pak je doplňuji, když je to vhodné a možné si je vzít.”
Většina elitních lyžařů dnes jezdí s hadičkovým pásem, který má trysku/náustek. Většina pásů pojme asi 1,2 litru tekutin, ale Emil Persson je málokdy naplní úplně. „Ne, obvykle spotřebujeme 700 mililitrů a pás během závodu minimálně jednou vyměníme. Pás lépe sedí, když není úplně plný. Obvykle během tak dlouhého závodu vypiji z pásu asi 1,5-2 litry.”
Žaludek si musí zvyknout
„Za hodinu jsme schopni vstřebat asi 120 gramů sacharidů. Abychom dokázali vstřebat cukr obsažený v gelu, musíme žaludek trénovat. Za tímto účelem používáme při tréninku energetické nápoje a gely. Během našich dlouhých tréninků s Lager 157 se také snažíme pít jako při závodě. Děláme to zhruba jednou za měsíc před začátkem sezony,“ říká Emil.
Když začínal s dálkovými závody, většina lidí nosila opasek s lahví. Nyní téměř všichni elitní lyžaři používají opasek s hydrovakem a hadicí, kde se hadice připevní zpředu a člověk pak snadno dosáhne na náustek. Došlo také k několika inovacím ve způsobu přepravy gelu během závodů.
Měkká láhev na gel
„Tyto malé měkké lahvičky na gel jsou poslední novinkou, která se stala velmi populární,“ říká Bosse Ybe ze společnosti Coxa a ukazuje dvě menší lahvičky, které se připevňují suchým zipem na tělo, obvykle na stehno.
„Pokud se vám stane, že jednu z nich upustíte, nepovažuje se to za odpadky, ale za ztrátu vybavení. Kromě toho obvykle potřebujete pouze dvě lahvičky, abyste měli dostatek gelů pro doplnění energie. Do každé měkké lahvičky lze vložit 3 gely, z nichž každý má obvykle 30-35 mililitrů. Lahvičky se dodávají v různých barvách, aby jezdci nezapomněli, z které se napili a z které ještě ne.
Nový, vylepšený náustek
Nový náustek má také některá zlepšení, která jsou přínosná. Jakmile jednou nasajete tekutinu, tlak se udržuje. Proto při dalším sání získáte tekutinu hned, aniž byste ji museli nasávat tekutinu až z hydrovaku,“ vysvětluje Bosse Ybe.
„Pokud se náustek otočí směrem dolů, nápoj nevytéká. Může trochu vytéct, pokud se zasekne u samotného hrdla náustku, ale ten jinak těsní.
Pás s tímtp náustkem pojme celkem 1,2 litru. Označuje je WR1 Race, má také kapsu na vnitřní straně a síťku na odpadky na vnější straně, do které můžete dát papír nebo jiné věci, abyste je nevyhazovali do přírody.
Objemnější ledvinka pro trénink
Pokud se chystáte na trénink, může být lepším řešením větší a levnější ledvinka. Pojme 3 litry vybavení, například náhradní čepici, palčáky nebo bundu.
Nejedná se však o opasek na pití. Do ledvinky můžete případně vložit termosku nebo podobnou věc.
Batoh pro Birken
Již mnoho let se vyrábějí batohy, které jsou speciálně vyrobeny pro norský Birken, kde musí lyžaři nosit vybavení přes hory. Podle Bosse Ybe je batoh R3 Race od společnosti Coxa oficiálním batohem pro Birken. Má prostor pro hydrovak a také hadici s náustkem. Hydrovak je umístěn tak, aby se jeho váha nacházela kolem pasu. S hadičkou pojme 2 litry nápoje. Kromě toho se do něj vejdou další 3-4 kila na vybavení, oblečení a podobně,“ říká Bosse Ybe.
Podobné výrobky vyrábí i několik dalších společností, například Silva, USWE, Camelback a další.
Přečtěte si také Sportovcův průvodce probiotiky
Více informací o výživě a tréninku se dozvíte na našich stránkách zde.