Na Doraz – podcasty od lyžařů pro lyžaře

autor Adéla Ročárková • 13.11.2024
Dva kluci, oba tvrdě trénující běžci na lyžích, oba v obstojném studijním zápřahu, by si mohli ve volných chvílích vyrazit za holkama, trávit čas s kamarády, hrát hry nebo prostě si hodit nohy nahoru. Lukáš Antoš s Matyášem Bauerem se však baví úplně jinak.

Kluci jsou hlavními tahouny poměrně nového podcastového projektu Na Doraz, který je jejich dítětem. Chtějí bavit posluchače během na lyžích. Zní to bláznivě? Světe div se, jde jim to. Pojďme se s Lukášem pobavit o tom, jak se jejich myšlenka vyvíjela, kdo za tím vším stojí, jaké mají cíle a kde můžeme podcasty sledovat:

Lukáši, jak vás napadlo dělat podcasty s českými závodníky?

Původně jsme chtěli debatovat mezi sebou a dělat pro sport jako je běh na lyžích spíš show, která bude uvolněná bez nároků na obsah se zaměřením hlavně pobavit posluchače. Po pár dílech jsme ale zjistili, že věkový průměr posluchačů, který nás sleduje, se pohybuje okolo 40 let. Jednalo se hlavně o trenéry a rodiče, kteří nám začali psát, často s prosbou, že by si přáli větší konkrétnost. Tím nám začalo docházet, že to neděláme jenom pro mladé. Rádi bychom oslovili i starší skupinu diváků, a tak bychom chtěli do podcastu zvát hosty, jakými jsou například aktuální závodníci všech možných kategorii a vysloužilí sportovci. Postupem času bychom zvali i trenéry, vyživové poradce a ostatní, kteří odvádí kolikrát dost nevděčnou práci okolo.

Kdo za neotřelým nápadem stojí?

Za celým projektem stojím já s Matyášem Bauerem. Práci máme rozvrženou tak, že Maty má pod palcem sociální sítě a já zodpovídám za text, který je pod každým příspěvkem a dílem. Dále za kamerou máme Jaroslava Zahradníka, který se stará o vizuální stránku, dělá náhledovky a stříhá videa. S tím vším mu pomáhá i naše editorka Bára, která se u nás rozjíždí a věříme, že s postupem času to dotáhne ve stříhání videí daleko. Jako koření podcastu máme dva experty Jakuba Augstena a Kryštofa Horníka, ti mají za úkol diváka především pobavit a přidat názor z jejich pohledu, aniž by si museli hlídat, co řeknou a jaká bude reakce diváka.

Matyáš: Bydlím na Božím Daru v Krušných horách a jsem český reprezentant v běhu na lyžích. Studuji ČVUT dopravní fakultu. Mým cílem je být do top deseti na Mistrovství světa do 23 let a do nejlepší třicítky ve Světovém poháru.

Jak často jste schopni vedle svých povinností publikovat podcasty?

Původně jsme chtěli vydávat epizody jednou za čtrnáct dní, ale přišlo nám to na rozjezd strašně málo, tak jsme si domluvili každý týden jeden díl. Občas se nám situace komplikuje hlavně kvůli hostovi, kterého musíte za včas domluvit a někdy jim to prostě nesedí, takže musíte domlouvat náhradního a takhle neustále dokola. Naštěstí epizody přetáčíme, takže i když epizoda vychází v pondělí, tak kolikrát se nám podaří během týden natočit třeba dva nebo i tři díly.

Kde je mohou diváci shlédnout?

Epizody můžete shlédnout na YouTube a Spotify s tím, že na Instagramu a TikToku vycházejí aktuální informace o našem projektu včetně videí, upoutávek a mnoho dalšího.

Podcasty můžete shlédnout na youtube.

Odkaz na Instagram zde.

Epizody na Spotify najdete zde.

Koho si do podcastu vybíráte?

Hosta si vybíráme na základě toho, jestli má našim posluchačům co předat. Přestože jsou některé epizody méně zábavné, vždy máme určitou zpětnou vazbu, že si z ní divák něco odnesl. Vždy říkám, že každý si píše svůj příběh a každý sportovec ho má v něčem jiný. Jestli bude diváka zajímat netkví v tom, co sportovec prožil, ale jakou formu sdělování si vybere a kolik tomu dá emocí. Zkrátka pokud chceme podcastu dát “jméno”, pozveme si osobnost plnou medailí a úspěchů. Jestliže chceme prožít sílu příběhu, při kterém posluchači ukápne slza, pozveme někoho, komu se cesta k úspěchu třeba ani nepovedla.

Kolik času vám zhruba jeden díl zabere?

Jeden díl trvá hodinu až hodinu a půl s tím, že u mě jakožto moderátora hraje velkou roli příprava. Když máme hosta, tak mi zabere i tři hodiny. Pokud hosta na programu nemáme, většinou se jedná o společnou práci a zabýváme se aktualitami, co se zrovna ve světě běžeckého lyžování odehrává. Jedná se spíše a všeobecný přehled a ten je ovlivněn, jak moc se člověk zajímá o aktuální dění.

Snažíte se popularizovat a propagovat české běžeckého lyžování. Děláte to zadarmo. Proč?

V dnešní době je konkurence v oboru podcastů, rozhovorů a debat obrovská. Je tedy velmi těžké se uchytit, když nemáte žádné zkušenosti a výbavu. Všichni jsme samouci, a tím i všechno trvá déle, než jinému, kdo je v systému zaběhlý. Děláme to, protože nám to dává smysl. Samozřejmě jsou momenty, kdy si říkáme, jestli to má ještě cenu. Ale v ten moment si vzpomeneme na pozitivní ohlasy od fanoušků, které nás motivují do další práce.

Show sharing buttons

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

NEJČTĚNĚJŠÍ

DALŠÍ ČLÁNKY

  • Bude tým bývalé lyžařky Kristoferssenové opět nejlepší?

    V loni překvapivě vyhráli týmovou soutěž Ski Classics. Předpokládali, že to bude trvat tři roky, než se dostanou na vrchol. Chtěli by své vítězství zopakovat. Trenérka Marthe Kristoffersenová věří, že její tým Eksjöhus je letos lepší než v minulé sezoně. Letos chtějí vyhrát i mezi muži.
    autor Kjell-Erik Kristiansen/překlad Adéla Ročárková
    03.12.2024
  • Intervalový nebo vytrvalostní trénink – co funguje lépe?

    autor Teemu Virtanen/překlad Vendula Křoustková
    03.12.2024
  • Favorité vrchařské soutěže Ski Classics

    autor Tisková zpráva Ski Classics/překlad Adéla Ročárková
    03.12.2024
  • Dres pro nejlepšího mladíka v XVI. sezóně Ski Classics

    autor Tisková zpráva Ski Classics
    02.12.2024
  • Biatlon: zlaté medaile z nedělních štafet bere Francie a Švédsko

    autor Vendula Křoustková
    01.12.2024