Český biatlon 2024/25: 21 medailí a řada dalších úspěchů
Mistrovství světa
Po čtyřech letech se český biatlon dočkal medaile z mistrovství světa. Ve švýcarském Lenzerheide zazářila stříbrná smíšená štafeta ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář.

Michal Krčmář se zároveň postaral o nejlepší český individuální výsledek na MS. Ve vytrvalostním závodě skončil osmý a kdyby odstřílel čistě závěrečnou stojku, mohl slavit bronz.
Světový pohár
Markéta Davidová vyhrála po třech letech závod Světového poháru. Před zraněním zad nastoupila do pěti individuálních závodů a čtyři z nich dokončila v Top 10.

Zleva Elvira Oebergová (SWE), Markéta Davidová (CZE), Suvi Minkkinenová (FIN)© Manzoni/NordicFocus
Čtyřikrát se podíval do elitní desítky i Vítězslav Hornig. V celkovém hodnocení Světového poháru udělal neuvěřitelný skok z 92. příčky (1 bod) až na 20. příčku (391 bodů) a byl nejvýše postaveným Čechem.
Tereza Voborníková se probojovala do Top 10 třikrát. V hodnocení Světového poháru jí patřila 21. pozice.
Michal Krčmář se umístil podesáté v řadě v celkovém hodnocení Světového poháru do 30. místa. Tím překonal rekordní sérii Ondřeje Moravce. Michal Šlesingr skončil v Top 30 Světového poháru dokonce 11krát, ale jeho série byla přerušená.
Maximum ve Světovém poháru si vylepšili Vítězslav Hornig (5. místo), Jonáš Mareček (10. místo), Adam Václavík (14. místo) a Kristýna Otcovská (32. místo).

Po šesti letech se vešli dva čeští muži v závodě Světového poháru do Top 10. Ve sprintu v Anterselvě se o to postarali 7. Vítězslav Hornig a 10. Jonáš Mareček.
Junior Petr Hák předvedl nejlepší debut českého muže v historii Světového poháru. Ve sprintu na Holmenkollenu vybojoval 35. pozici.

Čeští muži obsadili v Poháru národů 7. příčku, ženy skončily 9. Povedlo se tak udržet kvótu pěti startujících. To platí i pro druholigový IBU Cup, kde byli muži i ženy 9.
IBU cup
Kristýna Otcovská na závěr sezóny překvapila prvním a třetím místem na IBU Cupu v Otepää. Šlo o první české vítězství v této sérii od sezóny 2016/17, kdy triumfovali Markéta Davidová a Ondřej Moravec.

Dvojice Tereza Vinklárková a Tomáš Mikyska vybojovala druhé místo na IBU Cupu v Osrblí a postarala se tím o nejlepší český výsledek v této disciplíně v závodech pod hlavičkou IBU.
Juniorské MS
Po 19 letech má český biatlon dorosteneckou mistryni světa. Ilona Plecháčová navázala na Veroniku Vítkovou a v Östersundu suverénně ovládla vytrvalostní závod. K tomu přidala bronzy ve sprintu a v hromadném startu.

Dva bronzy získal na mládežnickém světovém šampionátu i junior Petr Hák. Třetí dojela také štafeta dorostenců ve složení Jakub Bouška, František Jelínek a Michael Málek.
S šesti cennými kovy prožil český tým druhé nejúspěšnější mistrovství světa juniorů a dorostu v historii. Úspěšnější byly české naděje jen v roce 2003, kdy získala generace kolem Ondřeje Moravce a Michala Šlesingra devět medailí.
Kateřina Pavlů se stala juniorskou mistryní Evropy v hromadném startu. V Altenbergu navíc utvořila i bronzovou smíšenou dvojici s Davidem Eliášem.
Ostatní soutěže
David Eliáš ovládl sprint na IBU Junior Cup v Ridnaun, Ilona Plecháčová zase triumfovala v Jakuszycích. V Polsku znovu uspěl i Eliáš, ve sprintu byl třetí. V celkovém hodnocení IBU Junior Cupu skončil šestý.
Biatlon byl nejúspěšnějším českým sportem na Evropském olympijském festivalu mládeže v gruzínském Bakuriani. Lucie Jandurová byla součástí stříbrných mixů a sama navíc získala bronz ve sprintu. Ve dvojici s ní uspěl Daniel Ryška, čtveřici doplnili Michael Málek a Tereza Petrošová.
Na Světových univerzitních hrách v Turíně vybojovala stříbro dvojice Svatava Mikysková a Petr Hák. Ten přidal ještě bronz ve vytrvalostním závodě.
V sezóně 2024/25 se začala psát historie českého para biatlonu. Miroslav Motejzík se stal prvním českým účastníkem Světového poháru pod hlavičkou IBU.
Bohatá byla i domácí sezóna. Přes 300 žáků se objevilo na třech Českých pohárech (Harrachov, NMNM, Letohrad), mistrovství ČR ve Vrchlabí nebo na Olympiádě dětí a mládeže na Bílé. Příležitost zazávodit si na třech Českých pohárech (NMNM, Letohrad, Jablonec nad Nisou) a mistrovství ČR v NMNM mělo přes 200 dorostenců.
Biatlon a statistiky
Biatlon si dál drží pozici třetího nejoblíbenějšího českého sportu za hokejem a fotbalem. Vyplývá to z výzkumu Sport marketing research pro agentury Raul a Pragosport.
Přenosy na ČT sport zasáhly během sezóny 2,84 milionu diváků. Průměrně sledovalo biatlonové závody 424 tisíc diváků.
Českému biatlonu se dařilo i na sociálních sítích. Facebook Českého biatlonu oslovil přes 3 miliony fanoušků, oproti minulé sezóně jde o 96% nárůst. Dosah Instagramu Českého biatlonu pak vzrostl o 39 % na takřka milion fanoušků. Příspěvky na obou sociálních sítích nasbíraly 69 milionů zobrazení.
Zajímají vás dálkové běhy na lyžích?
Sezóna Ski Classics sice skončila, ale řada elitních závodníků se postaví na start dalšího závodu Kobberløpetu, který se uskuteční již tuto sobotu. Závod můžete sledovat na SC Play.

Sledujte sobotní Kobberløpet zde na SC Play
Další aktualizace a podrobné informace o Ski Classics Pro Tour najdete na webu skiclassics.com.

Členství na bezky.net umožňuje, abyste se stali součástí přední světové lyžařské komunity s exkluzivními výhodami a neomezeným přístupem k článkům na bezky.net a ostatních sesterských webech langd.se, langrenn.com, maastohiihto.com, proxcskiing.com, SC Play a SC MyPages.
- SC MyPages – Všechny výsledky Ski Classics na jednom místě
- Přístup k veškerému obsahu
- SC Play – živé vysílání
- Exkluzivní nabídky a výhody