I. díl: Žižkovský tygři jako profitým v seriálu Ski Classics (ohlédnutí za 10letým výročím tohoto počinu)
Seriál Ski Classics měl premiéru v sezóně 2010/2011. Jako laufařská velmoc jsme si v něm mohli připadat hned několikrát, například když premiéru seriálu obstarala Jizerská50, když celý ročník vyhrál Stanislav Řezáč (v té samé sezóně) a Kateřina Smutná (v sezóně 2014/2015), nebo když nějaký český tým skončil v celkovém pořadí jen těsně pod stupni vítězů (na 4. místě skončil v sezóně 2011/2012 Patria Direct team a v sezóně 2017/2018 Bauer Ski team). Laufařskou velmoc z nás dělá i fakt, že již od svého samého začátku byl v seriálu vždy alespoň jeden tým z Česka, přičemž od sezóny 2018/2019 do sezóny 2020/2021 a v sezóně 2023/2024 jsme měli v seriálu dokonce čtyři profitýmy. Takových zemí je opravdu málo, více jich má jen Norsko a Švédsko, a naopak, mnoho tradičních lyžařských velmocí v seriálu mělo a má týmů méně.
Po konci týmu Lukáše Bauera (naposledy jako eD system Bauer team), který nastal v roce 2021, jsme si zvykli na to, že českými stálicemi mezi týmy byly „bedřichovský“ tým (donedávna nazvaný) eD system Silvini team, „prostějovský“ tým Vltava Fund Ski team a „pražský“ Slavia pojišťovna sport team (a nyní, před začátkem sezóny 2024/2025, si musíme zvyknout na sloučení prvních dvou jmenovaných týmů). Neobvyklým počinem bylo vytvoření týmu Slavia pojišťovna Prestasjonsboost team, který umožnil pokračovat v kariéře legendárnímu Tordu Asle Gjerdalenovi, kterému zkrachoval projekt jeho vlastního týmu (více o tom zde:
Když odhlédneme od projektů těchto zmíněných a (s výjimkou „norské Slavie“) ve Ski Classics již dlouhodobě etablovaných týmů, zjistíme, že jimi výčet českých týmů nekončí. V sezónách 2010/2011 a 2011/2012 působil již zmíněný Patria Direct team a v sezóně 2014/2015 byli jedním ze tří českých týmů Žižkovský tygři, což leckomu z nás dnes může přijít až neuvěřitelné. Nyní má tato událost kulaté desetileté výročí, takže tím spíše bych rád tento pozoruhodný počin pražských vysokoškoláků připomněl.
Představujeme Žižkovský tygry a Tomáše Kálala
Žižkovský tygři je již zavedený název oddílu běžeckého lyžování VŠTJ Ekonom Praha. Tygři nejsou v seriálu Ski Classics historicky jediným týmem s vazbou na vysokou školu, od sezóny 2018/2019 v seriálu působí norský tým NTNUI Sweco, což je tým s vazbou na Norskou univerzitu věd a technologie v Trondheimu.
Tygři fungují na principu kamarádství a sdružují studenty a nyní absolventy VŠE, kteří v současnosti v drtivé většině pracují na všemožných manažerských pozicích a sportem tráví svůj volný čas, typicky své dovolené na soustředěních.
Kromě seriálu Ski Classics tým závodí v českých seriálech Stopa pro život a SkiTour, kde se jim daří získávat pódiová umístění. Jak říká závodník a lehce „nedobrovolný“ manažer Tomáš Kálal (dále jako T.K.), před týmem stojí dlouhodobá výzva v podobě výhry na Krkonošské70, kterou tým i přes pravidelné získávání pódia zatím nevyhrál.
Žižkovský tygři na 2. místě hlídek v závodě Krkonošská70 v roce 2016 (poznámka: ve výsledkové listině závodu je najdete jakožto tým Žižkovský tygři B. Podezíral jsem je z toho, že o své formě moc dobře věděli a chtěli poraženým soupeřům dopřát tu možnost cítit se jako jelimámci poražení B-týmem, ale dle T.K. je to jinak: zařazení do B-týmu bylo způsobeno faktem, že nikdo z tehdejších závoďáků neměl výkonnost na to, aby se mohl považovat za součást A-týmu 🙂
V týmu nejsou jen „starší“ (ve smyslu VŠ již opustivší) laufaři, z počtu cca 50 členů jsou zde i jednotky mladších členů týmu, kteří závodí i na akademických MČR a v rámci Mistrovství ČR. Přestože jde o pražský tým, jeho závodníkům se daří konkurovat soupeřům s mnohem příhodnějšími podmínkami jak finančními tak hlavně sněhovými, důkazem budiž i to, že sám T.K. na MČR vyjel na klasické padesátce hodně solidní 15. místo.
Právě zmíněný T.K. stál u zrodu myšlenky registrovat Tygry jako profitým Ski Classics a působil zde jako jeho týmový ředitel. Je bývalým zaměstnancem společnosti Patria Direct, která svůj sportovní tým vytvořila díky plánu majitele Jana Klenora hned v první sezóně Ski Classics pro Stanislava Řezáče, jemuž se (jak jsem již zmínil) podařilo jako dosud jedinému českému muži celý seriál vyhrát. Tehdy, v dřevních dobách tohoto seriálu se tedy stalo to, co nám dnes zní jako sen z kategorie science-fiction: celý seriál, navíc jeho první ročník, vyhrál Čech jezdící za český tým, který celkově skončil na pátém místě, přestože v něm závodili jen čeští závodníci. Konkrétně ještě Petr Novák, Ladislav Knápek a právě T.K., který za Patria Direct team ve Ski Classics odjel v lednu 2012 Marcialongu.
Patria Direct team existoval jen první dvě sezóny (2010/2011 a 2011/2012) a ještě ve druhé sezóně byl ve Ski Classics jediným českým týmem. Ve třetí sezóně (2012/2013) se objevil Team Atlas Czech Republic, z něhož se později stala dlouhodobá stálice seriálu Vltava Fund Ski team. Ve čtvrté sezóně (2013/2014) se díky snu dostatečně umanutého Marka „Máry“ Pazderského do Ski Classics přihlásil Silvini Ski Trab team, který se s postupujícími změnami názvu stal druhou českou letitou stálicí. V těchto sezónách byl v seriálu vždy jen jeden český tým, což se změnilo až v páté sezóně, kdy licenci měl jak tým Silvini Madshus, tak Atlas, ale nově i Žižkovský tygři. Takže v páté sezóně Česko mělo ve Ski Classics hned tři týmy! A navíc, od této sezóny již nikdy počet českých týmů neklesl pod dva:
Přehled českých týmů a jejich celkové pořadí v seriálu Ski Classics (pozn.: 13. ročník Ski Classics pořadatel z důvodu pověrčivosti přečíslil na čtrnáctý; Slavia pojišťovna Prestasjonsboost team je přísně vzato norským týmem, ale při znalosti pozadí jeho vzniku si ho dovoluji zařadit mezi české týmy alespoň zde)
Druhý díl článku bude následovat a bude se detailně věnovat účinkování Žižkovských tygrů jakožto profitýmu v seriálu SkiClassics.